« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Lothar Matthaus: Coşkunuz eksik

SPOR giyim markası PUMA’nın global multi-medya pazarlama kampanyası, “Forever Faster”ın tanıtımı için İstanbul’a gelen Lothar Matthaus, Hürriyet’e çok çarpıcı açıklamalarda bulundu. Sakıp Sabancı Müzesi’nde yapılan toplantıda konuşan Matthaus, yakından takip ettiği İstanbul kulüplerinden birini çalıştırmak istediğini söyledi.

Koray DURKAL
SON GÜNCELLEME

Sıcakkanlı hareketleriyle bizden biri gibi davranan Alman futbol efsanesi Lothar Matthaus’la sohbetimizden satırbaşları şöyle oldu...

Türkiye’deki futbol kalitesini nasıl görüyorsunuz?
Kulüp düzeyindeki başarı ya da başarısızlıkların uluslararası düzeye her zaman yansıdığını düşünüyorum. Türkiye bu yüzden dünya çapındaki en iyi 5 futbol ligi arasında yer almıyor. Milli takımda başarının yakalanması için kulüplerin başarılı olması lazım.

‘KULÜP DÜZEYİNDE BAŞARI ÖNEMLİ’ Lothar Matthaus: Coşkunuz eksik

TÜRK Milli Takımı’nın Euro 2016 şansını nasıl değerlendiriyorsunuz?
İzlanda maçının sonucunu çok abartmamak lazım ama bunu bir uyarı olarak görmek gerekiyor. Çünkü gerekli kaliteye sahip bir takımlar. Burada tek eksik nokta futbolun seviyesinde. Taraftarlardaki coşku ve istek maalesef Türk Milli Takımı’nda yok. Türk futbolunda sadece atmosferin iyi olması değil, başarıların da bunları izlemesi gerekiyor.

Yakından takip ettiğiniz bir Türk futbolcu var mı?
Özellikle takip ettiğim bir futbolcu yok. Ancak İstanbul takımlarını yakından takip ediyorum. Ve ağırlıklı olarak Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş’ı izliyorum ki Almanya’da da bu takımlar yakından takip ediliyor. Türk futboluna baktığımda pek çok yetenekli genç görüyorum. Bu gençlere yeterli şans tanınırsa kulüp ve milli takım düzeyinde başarı sağlanabileceğini düşünüyorum.

“Güçlü bir takımda oynamak isteyen Türk kökenli isimler, Almanya’yı tercih ediyor. Sadece milli takımda olmak isteyenler ise Türkiye’yi...”

ALMANYA’yı seçen gurbetçi futbolcular büyük oranda başarılı olurken, Türkiye’yi tercih edenler çok fazla başarılı olamıyor, bunu neye bağlıyorsunuz?
Güçlü bir takımda kendini daha ön planda hissedecek futbolcular Almanya’yı tercih ediyor. Sadece milli takımda oynamak isteyenler ise Türkiye’yi tercih ediyor. Almanya’da doğmuş, yine Almanya'da futbol oynamaya başlamış ama Türkiye’de kariyerine devam eden birçok futbolcu var. Bunlar kişisel kararlar, saygı duymak gerekiyor. Mesut Özil gibi bir oyuncunun Almanya'yı seçmesinden mutluyuz. O, çok özel bir futbolcu.

Önce genç isimlere şans verilmeli
Lothar Matthaus, "Ben yabancı sınırlamasından çok, yerel genç oyuncuları takımlara entegre etmeyi ve onları kazanmaya çalışan bir anlayışı tercih ediyorum” diye konuştu.

TÜRKİYE’deki mevcut yabancı sınırlaması hakkında ne düşünüyorsunuz?
Her ülkenin kendine has kuralları var ve diğer ülkelerinde buna saygı duyması gerekiyor. Ben yabancı sınırlamasından çok yerel genç oyuncuları takımlara entegre etmeyi ve onları kazanmaya çalışan bir anlayışı tercih ediyorum. Bunu söylerken de belli bir bilgi birikimi ve deneyimle konuşuyorum. Gerek Bulgaristan gerekse Macaristan milli takımlarını çalıştırırken, oradaki gençlerin üst seviyelere çıkmak için ne kadar çok zorlandıklarını gördüm.

‘Kapasitemiz yoktu!’
Sizin zamanınızın Almanya Milli Takımı, başarılı olsa da oynadığı futbol çok sevilmezdi… Bu Almanya çok seviliyor… Sebebi nedir?

Bunun oynanan futbolun niteliğinden kaynaklandığını düşünüyorum. Şimdiki futbolcular çok daha üst düzey teknikle futbol oynuyorlar. Biz o zaman bu kapasiteye sahip değildik. Bir başka sebep de son 20 yıl içerisinde genç futbolcuların gördüğü eğitimden de kaynaklanıyor.

‘Passolig gereksiz’

PassoLig taraftar kültürünü öldürüyor mu?
Böyle bir şeye gereksinim duyulması zaten gereksizlik. Futbol keyif verici bir şey olmalı ve asla şiddetle anılmamalı. Son yıllarda tribün taşkınlıklarının arttığını ben de biliyorum. Yine de seyircileri korumaya yönelik kurallar faydalıdır.

Ne Barça Ne Bayern

Barcelona ve Bayern’in futbol anlayışlarını nasıl buluyorsunuz?
Dortmund’un hızını tercih ediyorum. Bayern de Guardiola ile birlikte Barcelona gibi pas oyununa döndü. Bu seyircinin gözüne daha hoş geliyor ama ben topa hükmeden bir oyun anlayışından çok Dortmund gibi hızdan yanayım.

'10 Klinsmann edersiniz'

TOPLANTIDA yer alan ve Türk futbolunun en önemli teknik direktörlerinden biri olan Hikmet Karaman, "Sevgili Lothar, senin futbol felsefen 10 tane Klinsmann eder. Neden seni Alman Milli Takımı’nın başında göremedik" dedi. Matthaus ise, gerekli şartların şu ana kadar oluşamadığına değindi.


Bunları da Beğenebilirsiniz