Gündem Haberleri

  Los Angeles Times: Batı'nın çabalarını Türkiye baltalıyor

  Planet/Ekonet
  01.11.2009 - 12:46 | Son Güncelleme:

  Los Angeles Times'ta yer alan başyazıda, Türkiye'nin, İran ile ticari ilişkilerini artırarak Batılı devletlerin bu ülkeyi nükleer silahlardan uzak tutma çabasını baltaladığı iddia edildi. İşte dünyanın önde gelen basın organlarının politika ve ekonomi alanında bugünkü manşetleri ve öne çıkardıkları haberler:

   

  --Türkiye İran'la flört ediyor (Los Angeles Times)

  Los Angeles Times'ta yayımlanan başyazıda, NATO'nun tek Müslüman ülkesi olan Türkiye'nin, İran ile olan ticari ilişkilerini artırarak Batılı devletlerin bu ülkeyi nükleer silahlardan uzak tutma çabasını baltaladığını söyledi.

   

  Başyazıda, “ABD Senatosu'nun İran'a petrol satan ülkeleri cezalandırmak için yasa çıkarmaya hazırlandığı ve Birleşmiş Milletlerin devam etmekte olan nükleer görüşmelerden sonuç alınmazsa bu ülkeye yeni yaptırımlar uygulamayı düşündüğü bir dönemde, İranlı liderler kilit önemdeki bir Ortadoğu ülkesi ile ticari bağları geliştirmek üzere yapılan planlar ile sevindi” denildi.

   

  Bu ülkenin Türkiye olduğunu sert ifadeyle belirten başyazıda şu ifadelere yer verildi:

   

  "Peki, sizce İran'ın nükleer silahlar elde etmesi için Batılı ülkeler tarafından ortaya konulan çabaları sürüden ayrılarak baltalayan ülke kim? Suriye ya da belki de Suudiler mi? Hayır aslına bakılırsa bu, NATO üyesi olan, gelecekte Avrupa Birliği üyesi olması beklenen ve aynı zamanda da ABD'nin en stratejik Müslüman müttefiki olan Türkiye."

   

  Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Çarşamba günü Tahran ziyaretinde iki ülke arasındaki 7 milyar dolar değerindeki ticaretin 2011 yılında 20 milyar dolar seviyesine çıkarılmasına yönelik sözlerini hatırlatan LA Times, iki ülke arasında yapıldığı bildirilen enerji santralleri, bankalar ve doğalgaz geliştirme anlaşmalarının, BM tarafından İran'a uygulanacak olan yaptırımların etkisini de azaltacağını belirtti.

   

  Başyazıda ayrıca, demokrasi ile yönetilen Müslüman bir ülke olarak model olarak görülen ve Avrupa ile Arap Dünyası arasında bir köprü olan Türkiye'nin, yüzünü batıdan doğuya çevirip, İslami rejime sahip ülkelere kucak açtığı yorumu da yapıldı.

   

  DIŞ BASINDA TÜRKİYE

  REUTERS

  --Erdoğan'dan İran'a uygulanan nükleer yaptırımlara sert eleştiri

  Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Tayyip Erdoğan, İran'ın nükleer programına karşı çıkanların önce ellerindeki nükleer silahlardan arınmalarını söyleyerek, bu ülkeye yaptırım uygulayan ülkelere 'kibirli' diyerek sert çıktı.

   

  --Erdoğan erken seçim söylentilerini reddetti

  Başbakan Erdoğan, medyada çıkan normal seçim takvimi olan 2011 yılından daha önce, bir yıl içinde erken seçime gidileceği ile ilgili haberleri yalanladı.

   

   JERUSALEM POST

  --Erdoğan İran'ı eleştiren nükleer silaha sahip ülkelere sert çıktı

  Türkiye Başbakanı Tayyip Erdoğan, Cumartesi günü İran'a nükleer silahlara sahip olmanın yarattığı tehlike hakkında ders veren ancak kendileri bu silahlara sahip olan ülkeleri sert şekilde eleştirdi ve nükleer silahlardan arındırılmış bir bölge çağrısı yaptı.

   

  XINHUA

  --Türkiye'de domuz gribi virüsü yayılırken hükümet önlemlerini artırıyor

  Türkiye'de son haftalarda ölümcül domuz gribi virüsünün hızlı yayılışı, hükümeti aldığı önlemlerin düzeyini yükseltmeye zorladı.

   

  DÜNYA BASINI

  THE NEW YORK TIMES

  -- Karzai’nin rakibi, iki turlu seçimden çıkıyor

  Afganistan Cumhurbaşkanı Hamit Karzai’nin en büyük rakibi Abdullah Abdullah’ın bugün, 7 Kasım’da düzenlenecek iki turlu Afganistan seçimlerinden çekildiğini açıklamayı planlıyor. Batılı diplomatlar ve Abdullah’a yakın isimlere göre bu hareket, Karzai’nin bir dönem daha cumhurbaşkanı olma ihtimalini kuvvetlendirirken, hükümetin güvenirliğine darbe indiriyor.

   

  --Demokratlar, cari açığı azaltma planı hazırlığında

  ABD hükümetinin finans piyasalarında her geçen gün büyüyen bütçe açığı endişeleriyle karşılaşması ve bu durumun Demokratların verdiği sözleri tutamamasından kaynaklanan hayal kırıklığına dönüşme olasılığını dikkate alan Beyaz Saray ve Kongre liderleri, açığı azaltmak için, vergi artırımları ve harcama kesintilerini zorlayacak bir tarafsız komisyon gibi seçenekler üzerine eğiliyor.

   

  --Ukrayna’nın domuz gribi savaşı
  Ukrayna hükümeti, domuz gribi virüslerinin yayılmasını engellemek için, dünya üzerindeki en sıkı önlemleri alıyor. Okullarını üç hafta boyunca kapatan hükümet, toplulukların bir araya gelmesini yasaklıyor ve seyahatlere kısıtlamalar getiriyor.

   

  THE WALL STREET JOURNAL

  --Pakistan, Taliban kalesini kuşattı.

  Yetkililer, Pakistanlı askerlerin, Cumartesi günü Taliban’ın Güney Veziristan’daki iki büyük mevzisini kuşattığını söylerken, hükümet jetlerinin isyancıların

  saklandıkları yerleri bombaladıkları belirtildi. Pakistan Başbakanı, ülkenin militanları alt etmekten başka bir seçeneği olmadığını vurguladı.

   

  -- Hillary Clinton, Güney Asya kavgasında rol değiştiriyor

  ABD’nin Hindistan’la geliştirdiği bağlar yüzünden Pakistan’da eleştirilere maruz kalan ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Kaşmir’deki tartışmalı Himalaya bölgesinde Yeni Delhi ve İslamabad arasında Washington’un aracı bir rol üstlendiğini açıkladı.

   

  -- Obama: Ekonomi doğru yönde

  ABD Başkanı Barack Obama, Cumartesi günü raporların ekonominin yeniden büyümeye başladığını gösterdiğini açıklarken, canlandırma paketiyle kurtarılan ve yeniden yaratılan milyonlarca kişilik istihdamın ülkenin doğru yönde ilerlediğini gösterdiğini dile getirdi.

   

  FINANCIAL TIMES

  --Japonya, teşvik önlemlerini çekmeye başlıyor

  Japonya Merkez Bankası, Cumartesi günü, yıl sonunda kurumsal tahviller ve ticari kağıtlar almayı bırakacağını açıklayarak, küresel krizle baş etmek için önlemler almayı bırakan diğer merkez bankaları arasına katıldı.

   

  -- İnternette dil devrimi

  İnternetteki alan adlarında Latin harfleri kullanma zorunluluğunun gelecek ay sona ermesi, Bulgaristan’da Çin’e kadar yeni bir internet kullanımı dalgası yaratabilir.

   

  -- Clinton, Ortadoğu barışı için Abbas ile buluştu

  ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Cumartesi günü Filistin hükümeti başkanı Mahmud Abbas’ı İsrail ile yeniden konuşma konusunda ikna edemedi. Abbas’ın sözcülerinden biri, Yahudi yerleşimlerinin görüşmeler için büyük bir engel oluşturduğuna dikkat çekti.

   

  HAARETZ

  -- Netanyahu, Clinton’ın İsrail’in verdiği tavizlere dair açıklamalarını dikkate almadı

  Filistin devlet başkanı Mahmud Abbas’ın sözcüsü, Cumartesi günü, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın, İsrail’in Batı Şeria’daki yerleşim yapılarında kendinden beklenmeyecek tavizler verdiği yönündeki açıklamasını dikkate almadığını açıkladı.

   

  -- ABD, nükleer anlaşmasında İran’la çatışmaya devam edecek

   

  ABD ve İran hükümet kaynaklarının yanı sıra Cumartesi günü İsrail’e yaptığı ziyarette ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’a eşlik eden kaynaklara göre; Washington, İran’ın nükleer anlaşmasında Tahran’la çatışmaya devam edecek.

   

  -- Başbakan yardımcısı, İsrail’in Lübnan’dan istihbarat topladığını kabul etti
  İsrail Başbakan yardımcısı Moşe Ya’alon (Likud), Cumartesi günü İsrail’in Lübnan’da istihbarat toplayacak operasyonlar gerçekleştirdiğini kabul etti.

   

  FRANKFURTER ALLGEMEINE ZEITUNG
  --Abdullah seçimlerin ikinci turuna katılmıyor
  Afganistan'da bir hafta içinde yapılması planlanan devlet başkanlığı seçiminin ikinci turu tehlikeye girdi. Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin seçimde rakibi olan eski dışişleri bakanı Abdullah Abdullah ikinci tur seçimlere katılmayacağını açıkladı. Abdullah oy verme işleminin şeffaf gerçekleşeceğine inanmadığı için seçime katılmayacağını belirtti.

   

  DIE WELT
  --ABD Guantanamo'daki 6 Uygur'u Palau adasına gönderdi
  ABD'nin Guantanamo'da alıkoyduğu 6 Uygur serbest bırakıldıktan sonra Pasifik adası Palau'ya gönderildi. ABD 6 Uygur'un Almanya tarafından kabul edilmesi için çaba göstermiş ama kabul görmemişti. Çin'in baskı uyguladığı Müslüman azınlık Uygurlu tutsakları şu ana kadar Arnavutluk ve Bermuda kabul etmişti.

   

  EKONOMİ BASINI

  BLOOMBERG
  --Stiglitz: ABD'de resesyon sona ermeye yakın değil
  Nobel Ödüllü iktisatçı Joseph Stiglitz, resesyon ABD'de 'hiçbir yerde sona ermeye yakın değil' dedi ve ülkede bir yıldan uzun süredir ilk defa elde edilen yüzde 3.5 oranındaki GSYH büyümesinin 2010 yılında devam ettirilemeyeceğini ifade etti.

   

  --Çin'de imalat daha hızlı gelişme gösterdi
  Çin'de Ekim ayı satın alma yönetici endeksi verilerine göre, imalat sektörü son 18 aydaki en hızlı artış oranını gösterirken, hükümet adına araştırma yapan kurum ülkede büyümenin bu sene hız kazanacağını söyledi.

   

  --Avustralya 'daha iyi' GSYH tahmini açıklayacak
  Avustralya Hazine Bakanlığı'ndan Wayne Swan, büyüme ve istihdam tahminlerini Mayıs ayında açıklanan rakamlara göre daha iyi yönde revize edeceklerini açıkladı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı