"Uğur Cebeci" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Uğur Cebeci" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Uğur Cebeci

Los Angeles kapı komşumuz olacak

THY’nin yeni patronu Hamdi Topçu, Los Angeles ve Washington DC uçuşlarının müjdesini verdi.

Türk Hava Yolları’nın yeni Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu ile THY Genel Müdürlük binasında bir araya geldik. Şirketin bütün parasını yöneten, şimdi de yönetim kurulunun başına gelen Topçu hedeflerini, hayallerini anlattı. Alabildiğine heyecanlıydı ve sürekli büyümeden söz ediyordu...
2010 yılının ilk önemli hedefinin mart ayında Los Angeles’a uçmak olduğunu belirten Topçu, daha fazla geniş gövdeli uçağa ihtiyaçları olduğunu söylüyor: “Uçak imalatçılarıyla görüşmelerimiz sürüyor. Sipariş iptalleri gibi fırsatları değerlendirip uzun menzilde filoyu büyüteceğiz. İstediğimiz uçakları erken alabilirsek, amacımız önce Los Angeles sonra da Washington DC’ye uçmak.”

20 UÇAK SİPARİŞİ

Hamdi Topçu’nun başkanlığında THY’nin ilk büyük uçak alım kararı birkaç gün içinde açıklanacak. THY, 20 adet tek koridorlu uçak siparişi planlıyor. Airbus A321, Boeing de 737-900 öneriyor. THY, bu alımla filodaki kiralık uçakları değiştirecek.

Hedeflerinin hem filo hem de yolcu konforunu standart hale getirmek olduğunu anlatan Topçu, “Boeing 737-800 ile A320 uçaklarımızın farklı farklı koltuk konfigürasyonları var. Kiralık uçaklar nedeniyle renkler, koltuk aralıkları değişik. Bu konuda şikâyet alıyoruz. Tüm tek koridorlu uçaklarımızda business class’ta ikili koltuğa geçiyoruz. Her koltukta kişiye özel ekran var. Aralıklar 114 santimetre. Yenileme, 737-800’lerde başladı. 25 737-800’den 4’ü tamamlandı. Yeni business class kapasitesi uçaklarda 16-20 koltuk arasında değişiyor”

THY, gelecek yıl eylül sonundan itibaren teslim almaya başlayacağı Boeing 777-300ER ve Airbus A330-300 uçaklarında yeni kabin konseptine geçiyor. Business ve ekonomi arasında ara sınıf “premium” hizmeti başlayacak. Business’ta tam yatar koltuklarla “first class”, ilk defa uygulanacak ara sınıf “premium” ile de business standartlarında hizmet verilecek.

RÖTAR BİLGİSİ HEMEN

Yolcu şikâyetlerini en çok rötar konusunda aldıklarını söyleyen Hamdi Topçu, bilgilendirmeye büyük önem verdiklerine dikkat çekiyor. THY, havalimanlarında check-in kontuarında ve bekleme salonlarında IP TV uygulamasına geçiyor. Ekranlar üzerinden her türlü gecikme bilgisi, nedeniyle duyurulacak. Test yayını süren IP TV önümüzdeki ay hizmete girecek.

Uçakta ise rötar bilgisi bundan sonra kabin amiri tarafından anonsla verilecek. Daha önceden rötar anonslarını pilotlar yapıyordu. Hamdi Topçu hazırladığı genelgede her türlü gecikme bilgisinin yolcuya hemen iletilmesini, bilgilendirmenin daha sık yapılması istedi.

THY’nin yer hizmetleri, TAV Havalimanları Holding şirketlerinden HAVAŞ’la ortak kurulan Turkish Ground Services (TGS) tarafından verilmeye başlanacak. Rötara savaş açan Hamdi Topçu, uçağını erken kaldıran yer personeline prim vereceklerini söyledi. Benzer uygulama en fazla tasarruf eden yöneticiler için de hayata geçiyor.

THY’NİN 747 VEYA A380’E İHTİYACI VAR MI

Hamdi Topçu, büyük uçaklarla ilgili olarak zaman zaman yönetimde konuştuklarını söyleyerek “İstanbul Atatürk bölgenin önemli hub’ı haline geldi. Yolcumuzun yüzde 35’i transit oldu. Burası 3-4 yıl içinde Airbus A380’i de, henüz yapılmamış olan 747-8’in bir büyük modeli 747-1000’i de kaldırır.” Haziran ayına kadar yeni nesil uzun menzilli uçak ihtiyacını belirleyecek THY’ye hem Boeing hem de Airbus büyük uçak konusunda tekliflerini verdi.

UÇUŞ AĞI GENİŞLİYOR

Amerika hattında eğer uzun menzilli uçaklar beklenenden erken alınabilirse Los Angeles seferleri Mart 2010’da başlayabilir. ABD’de diğer nokta Washington DC. Ortadoğu’dan bölgeye ciddi bir trafik var.

THY’nin Uzakdoğu’daki yeni büyüme noktası Vietnam. Uçuşlar A340 uçaklarıyla önümüzdeki yıl nisanda başlayacak. THY, Bangladeş’ten Dakka aktarmalı olarak Vietnam’da Ho Chi Minh’e (Saygon) uçacak.

Avustralya’da Sydney için henüz beklemede olan THY, aslında bağlantılı uçuşlarla haftada iki uçağı dolduracak kadar bilet satıyor. Ancak uçuşların başlayabilmesi için uzun menzilli filoda uçak sayısının artması gerekiyor.

Hamdi Topçu, haftada 3 günle başlanılan Kanada’da Toronto hattından çok memnun. Yüzde 92 doluluk yakalayan Toronto’ya uçuşların haftanın her gününe çıkarılması ve Kanada’da Montreal’e ikinci hattın açılması gündemde. Kanada havacılık otoritesinden izin bekleniyor.

Suriye ile ilişkilerin gelişmesiyle Ankara-Şam arasında haftada 3 gün karşılıklı sefer yapılacak. Ayrıca İstanbul-Şam arasında 12 olan haftalık uçuş sayısı önce 14’e, yaz tarifesinde de 21’e çıkartılıyor. İç hatlarda pist yapımının tamamlanmasıyla Edremit’e yeniden uçulacak.
/images/100/0x0/55eb4bf2f018fbb8f8b81b15
Kaybeden etek giyecek

İngiliz Virgin Atlantic Havayolları’nın CEO’su Richard Branson ile Malezyalı AirAsia X’in CEO’su Tony Fernandes ilginç bir iddiaya girdi. İki ayrı Formula 1 yarış takımına sponsor olan havayollarından sezon sonunda kaybedenin CEO’su hostes üniforması giyerek kazananın uçaklarında görev yapacak.
Yarış sezonunda Fernandes’in mi, yoksa Branson’un mu etek giyeceği merakla beklenirken AirAsia X tarafından hazırlanan photoshop’lu fotoğraflar internette dolaşmaya başladı. Branson konuşma balonunda “Kahve, çay veya ben mi” diye soruyor. Koltuk üzerinde de “Servis Richard Branson tarafından yapılmaktadır” yazısı dikkat çekiyor. Uzun menzilde farklı konseptiyle hizmet veren düşük maliyetli AirAsia X’in yüzde 20’si Virgin Grubu’na ait.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI