Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Loreena'dan Nilüfer'e övgü

  Perihan KORKMAZ
  28.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  The Book Of Secrets adlı albümünün tanıtımı için Türkiye'ye gelen Loreena McKennitt, ‘‘Time To Go Evora’’ şarkısını, Kayahan'ın yazdığı sözlerle ‘‘Çok Uzaklarda’’ adıyla seslendiren Nilüfer'e övgüler yağdırdı. Müziği kendisine ait olan şarkının Türkçe sözlerle seslendirilmiş halini ilk defa dinlediğini ve çok beğendiğini belirten McKennitt, Nilüfer'in yorumunun kendisini çok etkileoiğni söyledi.

  Şarkıya hazırlanan klibi de beğenen Loreena McKennitt, henüz Nilüfer'le tanışma fırsatını bulamadığını ifade etti. McKennitt, Nilüfer için, ‘‘Benim müziğimi böylesine yorumlayan biri olduğu için mutluyum’’ dedi.

  Daha önceki albümleri 50 bin satış rakamını aştığı için Balet Plak tarafından verilen üç altın plağı alan Loreanna McKennitt'in yeni albümü de, çıkmasının üzerinden henüz bir ay geçmesine rağmen, ülkemizde 25 bin satış rakamına ulaştı. Türkiye'de albümlerinin çok satmasını şarkılarının duygusal ve tutkulu olmasına bağlayan Loreenna ‘‘Bu özellikler diğerlerinde yok. Türkiye gibi ülkelerde bizi buluşturan platform, sanırım bu özellikler oldu. Türkiye'deki ilgi beni etkiledi. Bunu karşılıksız bırakmak istemedim. O nedenle de buradayım’’ dedi.

  Yeni albümü ‘‘The Book Of Secrets’’ı bir seyahatname, kendisini de bir seyyah olarak tanımlayan McKennitt, ‘‘Seyyah gibi yaşıyorum. İyi bir gezgin, bir yere varmak için değil, seyahat için yola çıkar ve planı yoktur. Ben de evden çıkıp kendimi yollara atıyorum. Bu albüm sırasında yorucu bir dönem yaşadım. Çalışmalarım nedeniyle iki-üç ayda bir eve gidiyorum. Ev diyorum, çünkü henüz yuva değil benim için. Camlarda perde bile yok. Perde alıp, takmak, yemek yapmak istiyorum’’ dedi.

  Loreena McKennitt, müziğini bir kategoriye sokmadığını, mutlaka bir isim gerekiyorsa, ‘‘World Music’’ denilebileceğini söyledi. ‘‘The Book Of Secrets’’ı hazırlarken kendini Marco Polo'ya benzettiğini anlatan sanatçı, ‘‘Bu albüm, benim iç yolculuğumun bir süreci olarak değerlendirilmeli. Gezmek, öğrenmek, kendi içinde bir gezidir. Kimi bunu uyuşturucu ve alkolde bulur, ben seyyahlıkta buldum. Avrupa tarihi, özellikle Türkiye'nin de içinde bulunduğu bu bölüm hakkında daha fazla şey öğrenmek istedim. Artık manevi dünyaya inanıyor ve kendi müziğimi keşfetmekte araç olarak kullanıyorum.’ dedi.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı