« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"Londra'ya gidecek 6 yüzücünün 4'ü G.Saray'lı"

Galatasaray Kulübü Yüzme Şubesi Sorumlusu olan ve yüzme sporunun duayen hocalarından kabul edilen Yılmaz Özüak, 2012 Londra Olimpiyatları'nda katılma hakkı kazanan 6 sporcudan 4'ünün kendi öğrencileri olmasından büyük memnuniyet duyduklarını belirtti.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Yılmaz Özüak, yaptığı açıklamada, olimpiyata katılma hakkı kazanan sporcularından Burcu Dolunay'ın A barajını geçerek önemli bir başarı elde ettiğini, Buse Günaydın, Kemal Arda Gürdal ve Derya Büyükuncu'nun ise davetle katılım hakkı elde ettiklerini aktarırken, “Londra Olimpiyatları'nda yer alacak 6 yüzücümüzün 4'ü Galatasaray sporcusu. Bununla gurur duyuyoruz. Zaten milli takımlarda kulübümüzün yüzücüleri ağırlıklı durumdalar. Teknik ekip olarak da iyi bir kadroyla çalışıyoruz. Deneyimli, tecrübeli isimler. Kulüp yönetimimizin sağladığı imkanlar da oldukça iyi. Bizlere sadece başarı elde etmek kalıyor” dedi.

Olimpiyata katılacak Türk sporcuların derecelerinin, katılımcı sporcuların dereceleriyle karşılaştırıldığında 15 ila 25. sıralar arasında yer aldığına dikkati çeken Özüak, şunları söyledi:
“2012 Londra Olimpiyatları'nda gönül ister ki sporcularımız final yüzsünler ama kolay değil. Hedefleri ilk 18'e girmek olacaktır, yani yarı final yüzmek. Finallere kalmak gerçekten hiç kolay değil. Toplam 160-170 ülkenin sporcusu var ve önemli favori ülkeler yer alıyor. Çok kuvvetli ekipler var. Favori ülkelerin büyük yatırımları var. Biz de daha iyi dereceler istiyoruz tabii ki ancak eksiklerimiz var. Zaman içinde olacak şeyler. Kolay olmuyor. Mali durum çok önemli. Devletin bu işler için büyük yatırımlar yapması lazım. Sadece kulüplerin çalışmasıyla olmuyor. Favori ülkelerin başarılı sporcuları bu şekilde çıkıyor.”

“Derya Büyükuncu'nun 6. olimpiyatı büyük başarı”

Yılmaz Özüak, Galatasaray'ın lisanslı sporcusu olarak adını saydığı ancak uzun süredir Türkiye'de yarış yapmadığını belirttiği Derya Büyükuncu'nun 6. kez olimpiyatlarda yer alacak olmasının önemli olduğunu kaydetti.

Olimpiyatlarda 6. kez yer alan sporcuların nadir de olsa başka branşlarda olduğunu ancak Derya Büyükuncu'nun yüzmede bir ilki başardığını söyleyen Özüak, “Yüzmede Derya Büyükuncu bu işin öncüsü oldu. Derya'nın ilerlemiş yaşına rağmen 6. kez olimpiyatlara katılacak olması önemli bir başarıdır. Yaklaşık 7 yaşından beri yüzme sporuyla ilgileniyor ve 36 yaşına geldi. Hiç kolay değil. Takdir edilmesi gerekiyor. Toplam 6. kez olimpiyatlarda yüzmek herkese nasip olmaz. Kendisini örnek alan çok sayıda genç sporcumuz var. İnşallah onlar da görür ve finallerde yarışır, madalyalar kazanırlar. Gençlerin hedefi böyle olmalı. Gelecek senelerde inşallah görür ve yaşarız” şeklinde konuştu.

Özüak ayrıca, Kulüplerarası Türkiye Şampiyonası'nda da Galatasaray'ın şampiyon olduğuna da değinerek, sporcularının çok sayıda Türkiye rekoruna imza attıklarını sözlerine ekledi.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz