Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Londra'ya 38 kişilik “vize” alındı

Türkiye, 2012 Londra Olimpiyat Oyunları için bugüne kadar 38 sporcuyla vize alırken, atletizm 14 sporcuyla en fazla olimpiyat vizesi alan federasyon oldu.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Dünyanın en önemli spor organizasyonu olarak kabul edilen yaz olimpiyatları, bu yıl 27 Temmuz-12 Ağustos tarihleri arasında İngiltere'nin başkenti Londra'da gerçekleştirilecek. Ülkeler Londra'ya sporcu gönderebilmek için uluslararası müsabakalarda kıyasıya mücadele ederken, Türkiye bugüne kadar oyunlara 8 ayrı branşta 38 kişilik “bilet” almayı başardı.

Londra Olimpiyatları için vize mücadelesi halen devam ederken, Türkiye şu ana kadar atıcılık, atletizm, bisiklet, güreş, halter, masa tenisi, tekvando ve yelken branşlarında olimpiyatlarda mücadele etmeyi garantiledi.Atletizmde 14 atlet, oyunlarda madalya mücadelesi verecek. Fatih Avan cirit atmada, Bahar Doğan, Sultan Haydar ve Ümmü Kiraz maratonda, Binnaz Uslu ve Gülcan Mıngır 3 bin metre engellide, Eşref Apak çekiç atmada, Aslı Çakır Alptekin bin 500 metrede, Ercüment Olgundeniz disk atmada, Nagihan Karadere 400 metrede, Tuğba Karakaya bin 500 metrede, İlham Tanui Özbilen 1500 metrede, Almitu Bekele 5 bin metrede, Polat Kemboi Arıkan bugüne kadar 5 bin metrede Londra vizesi alan Türk atletler oldular.

Halterde 9 sporcu

Türkiye, 2012 Londra Olimpiyat Oyunları'nda iddialı olduğu spor dalları arasında yer alan halterde, şu ana kadar 4'ü kadın 9 sporcuyla oyunlarda yer alacak.
Halterde sporcu isimleri ve kilogram kategorileri 6-16 Nisan tarihleri arasında Antalya'da yapılacak Büyükler Avrupa Halter Şampiyonası'ndan sonra belli olacak.

Güreşte 5 Londra yolcusu

Türkiye, olimpiyatlara güreşte 5 sporcu gönderebilmeyi garantiledi.

Türk sporunun olimpiyatlardaki en başarılı branşı olarak dikkati çeken güreşte, biri serbest stil ve 4'ü grekoromen stilde olmak üzere 5 sporcu Londra'da mayo giyecek.
Serbest stilde 96 kiloda Serhat Balcı, grekoromen stilde ise 74 kiloda Selçuk Çebi, 84 kiloda Nazmi Avluca, 96 kiloda Cenk İldem ve 120 kiloda Rıza Kayaalp Türkiye'ye olimpiyat vizesini getiren sporcular oldu.

Londra'da 4 atıcı hedefe geçecek

Atıcılıkta, olimpiyatlarda Türkiye'yi Yusuf Dikeç, Oğuzhan Tüzün, Nihan Kantarcı ve Çiğdem Özyaman temsil edecek.
Yusuf Dikeç 10 metre havalı silahlar tabanca, Oğuzhan Tüzün trap, Nihan Kantarcı trap ve Çiğdem Özyaman skeet branşlarında hedef karşısına geçerek madalya arayacak.

Bisiklet

Bisiklette Türkiye, 3 sporcuyla vize almayı başardı. Türkiye'yi, oyunlarda yol bisikletinde 3 sporcu temsil edecek.

Yelken

Türkiye, yelkende Nazlı Çağla Dönertaş ve Mustafa Çakır'ı 2012 Londra Olimpiyatları'na gönderecek. Dönertaş lazer radial, Çakır ise lazer standart kategorilerinde mücadele verecek.

Masa tenisi

Masa tenisinde şu ana kadar Türkiye'yi temsil etmeye sadece Melek Hu hak kazandı.

Tekvando

Tekvandoda ise şu ana kadar sadece bir Türk sporcu olimpiyat vizesini garantiledi. 68 kiloda Servet Tazegül, Londra'da Türkiye'nin başarısı için mücadele verecek.

Takım sporları

Türkiye, şu ana kadar takım sporlarında olimpiyat vizesi alamadı. (A) Milli Kadın Basketbol Takımı, olimpiyat eleme müsabakalarında Londra bileti için mücadele edecek.

“Potanın Perileri”, 25 Haziran–1 Temmuz 2012 tarihleri arasında Türkiye'nin ev sahipliğinde Ankara'da yapılacak elemelerde vize için ter dökecek.

(A) Milli Bayan Voleybol Takımı ise Avrupa kıta eleme müsabakalarında Londra için mücadele verecek. “Filenin Sultanları”, 1-6 Mayıs tarihleri arasında 8 takımın katılımıyla İstanbul Burhan Felek Voleybol Salonu'nda yapılacak eleme müsabakalarında ilk sırada yer alarak Londra yolcuları arasına katılmaya çalışacak.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler