« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Londra'nın renkli semti

2012 Londra Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları geride kalırken, başkentin doğusunda bulunan olimpiyat parkının ve çevresinin, şehrin en hareketli ve renkli semtlerinden birine dönüştürülmesi hedefleniyor.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Stratford semtinde yer alan olimpiyat parkında yeniden yapılandırma çalışmaları hemen başlayacak ve semt sakinleri için yeni iş imkanları, konutlar, spor ve eğitim merkezleri ile yeşil alanlar yaratılmaya çalışılacak.

“Kraliçe Elizabeth Olimpiyat Parkı” ismini taşıyacak parkın, yaklaşık 1,5 yıl boyunca sürecek yeniden yapılandırma çalışmalarının ardından, 2013 yılının Temmuz ayında halka açılması bekleniyor.

80 bin kişi kapasiteli Olimpiyat Stadı'nın, Premier Lig takımlarından West Ham tarafından kullanılması öngörülüyor.

Yüzme yarışlarının yapıldığı “Aquatics Centre”da ise ufak değişiklikler yapılacak ve halka açık yüzme havuzu oluşturulacak. Velodrom yarışlarının yapıldığı merkeze, yeni bisiklet yolları eklenecek ve halkın kullanımı sağlanacak. Basketbol mücadelelerinin yapıldığı arena ise, tamamen kaldırılacak.

11 apartmanın ve 3 bin 300 dairenin bulunduğu, sporcuları ağırlayan olimpiyat köyü, kiralanabilecek ve satılabilecek 3 bine yakın evin bulunduğu bir alana dönüştürülecek.

Olimpiyat parkının içine inşa edilen, spiral görünümlü çelikten “Orbit” isimli İngiltere'nin en uzun anıtının ise, Londra'nın turistik noktalarından biri olması hedefleniyor. Londra'ya kuşbakışı bakma fırsatı sunan 114 metre uzunluğundaki anıta çıkılabiliyor.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz