Dünya Haberleri

  Londralı işadamınına Rus tetikçiden ‘suikast girişimi'

  Hilal YILMAZ/ (DHA)
  18.07.2007 - 11:37 | Son Güncelleme:

  İNGİLİZ The Sun gazetesi, Londra'da yaşayan Rus milyoner 61 yaşındaki Boris Berezovsky'nin, Rus bir tetikçi tarafından hedef alındığını ancak İngiliz gizli servisi M15 ve M16' nın son anda bu suikasti önlediğini yazdı. Londra merkezindeki Hilton Oteli'nde gerçekleşen olay, İngiltere Rusya arasındaki krizin derinliğini gösterdi.

  İngiltere'nin, Londra’da zehirlenen eski KGB ajanı Aleksandr Litvinenko'yu öldürmekle suçladığı Lugovoy'nun iadesini istemesi ve Rusya’nın bunu kabul etmemesinin ardından, dün 4 Rus diplomatı sınır dışı etmesiyle tırmanan İngiltere- Rusya gerilimi devam ediyor. İngiltere’nin en çok okunan gazetesi The Sun, bugünkü haberinde, Londra'da yaşayan Rus milyoner Boris Berezovsky'nin, Rus tetikçi tarafından Hilton Oteli’nde öldürülmek istendiğini yazdı. Habere göre, Rus işadamı Berezovsky, bir süre önce, Rusya lideri Putin’e ağır eleştrilerde bulunurken ‘Moskova’nın düşmanı' ilan edilmişti.

  Haberde, 2000 yılında Rusya'dan İngiltere'ye ‘iltica ettiği' belirtilen Berezovsky'nin bir görüşme için gittiği Londra'daki Hilton Oteli'nde, Rus bir tetikçi tarafından ‘kafasının arkasından' vurulmak istendiği belirtildi. Rus tetikçinin, ‘şüphe çekmemek için yanında bir çocukla' otele gittiğini belirten gazete, suikast girişiminin son anda İngiliz istihbarat servisleri M15 ve M16 tarafından engellendiğini kaydetti. The Sun, olayın, İngiltere’nin dört Rus diplomatı sınır dışı edeceğini açıklamasından 24 saat sonra gerçekleşmesine de dikkat çekti.

  Boris Berezovsky'nin bugün hatrı sayılır bir servete sahip olduğunu belirten gazete, Rus işadamının bir zamanlar Rus milyarder Roman Abramovich ve Londra'da zehirlenen KGB ajanı Aleksandr Litvinenko ile yakın arkadaş olduğunu kaydetti. Sukikast detaylarının İngiliz yetkililer tarafından şu an için gizlendiğini yazan The Sun, Rus tetikçinin sorgusunun sürdüğünü belirtti.

  Rus işadamı Berezovsky, dün yaptığı açıklamada, bugüne kadar İngiltere'de kendisine yönelik bir çok suikast girişimi olduğunu ancak Scotland Yard’ın kendisini iyi bir şekilde koruduğunu söyledi. Berezovsky’ni aracı 1994 yılında Rusya’da havaya uçurulmuş, Rus iş adamı ağır yaralanarak olayı atlatmıştı. Berezovsky, BBC’ye yaptığı açıklamada KGB ajanı Litvinenko’nun ölümünün ardında Rusya lideri Putin olduğunu da iddia etti.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı