Londra'daki ünlü Harrods mağazası satıldı

Hürriyet Haber
08.05.2010 - 14:52 | Son Güncelleme: 08.05.2010 - 15:53

Mısırlı iş adamı Muhammed El Fayed'in sahibi olduğu İngiltere'nin başkenti Londra'da bulunan ünlü "Harrods" mağazası, 1,5 milyar sterline satıldı.

İngiliz basını, El Fayed'in, 1985 yılından bu yana sahip olduğu mağazayı bu sabah yapılan anlaşmayla Katar Holding'e sattığını bildirdi.

Her yıl yaklaşık 15 milyon kişinin alışveriş ettiği, 90 bin metrekarelik mağazanın sahibi El Fayed'in Harrods'u satış nedeni, iş adamının danışmanı tarafından yapılan yazılı açıklamada şöyle açıklandı:

"El Fayed, 25 yıl boyunca Harrods mağazasının yönetim kurulu başkanlığını yaptıktan sonra, emekli olarak, çocukları ve torunlarıyla daha fazla zaman geçirmek istemektedir. Katar Holding, kuruluşu olan 1840 yılından bu yana Harrods'un beşinci sahibi olacaktır. Katar Holding, Harrods'un uzun süreli başarısını devam ettireceği gerekçesiyle özellikle seçilmiştir."

Premier League takımlarından Fulham'ın da sahibi olan Muhammed El Fayed, 1997 yılında Prenses Diana ile birlikteyken Paris'te geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden Dodi El Fayed'in babası.

HARRODS MAĞAZASI'NIN ÖZELLİKLERİ

Londra, Knightsbridge de yerleşen Harrods mağazası bir milyon square feet (92000 metre kare) alana sahip, 330 civarında departmandan oluşuyor. Harrodsun sloganı "Omnia Omnibus Ubique - Hekes için herşey heryerde". Bir zamanlar gerçekten herşeyin bulunabildiği lüks mağazanın sahibi Muhammed El Fayed'in oğlu ve Diana'nın hayatını kaybettiği kazadan sonra prestij kaybetmeye başladı.

FAYED MAĞAZADA 15 YAŞINDA BİR KIZA TACİZ İLE SUÇLANMIŞTI

İngiliz The Sun gazetesi  2008 yılının ekim ayında  Müslüman milyarder Fayed 15 yaşındaki kızı taciz etmek iddiasıyla suçlanmıştı. Gazete 75 yaşındaki Mısır uyruklu Fayed'in bugün avukatlarıyla birlikte Londra'da bir karakola giderek 2 saat ifade verdiğini yazmıştı.

15 yaşındaki kız çocuğu ünlü Harrods mağazasının sahibi Fayed tarafından zorla Fransız öpücüğüne zorlandığı gerekçesiyle 30 Mayıs'ta polise şikayette bulunmuş bu iddialarda Londra polisi tarafından da doğrulanmıştı.

Genç kız bu olayın Harrods mağazasında alışveriş yaparken başına geldiğini söylemesi de dünyaca ünü mağazanın imajının zedelenmesine yol açmıştı.

Prenses Diana'nın son anları / FotoGaleri
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı