Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Londra'da Müslümanların karikatür öfkesi

  Hürriyet Haber
  11.02.2006 - 16:30 | Son Güncelleme: 11.02.2006 - 16:30

  İngiltere'deki binlerce Müslüman, başta Danimarka olmak üzere bazı batı gazetelerinde yer alan İslam dünyasını rahatsız eden karikatürleri protesto için Londra'da gösteri düzenledi.

  Karikatürleri ve bazı batı ülkeleri yöneticilerinin bu konudaki yaklaşımlarını presto eden pankartlar taşıyan ve sloganlar atan Müslümanlar, öğlen saatlerinde Trafalgar meydanında toplandı.

  Geniş güvenlik önlemleri arasında başlayan gösteri sırasında, çok sayıda polis helikopteri muhtemel bir olaya karşı meydan üstünde ve çevrede devriye uçuşu yaptı.

  “İslam Fobisine karşı Çıkış” adı altında başlatılan gösteriyi, İngiliz İslam Konseyi ve İngiliz İslam Birliği organize etti. Her iki sivil toplum kuruluşunun yöneticileri de gösteri öncesinde bütün Müslümanları, protestolarını sağduyu içinde ve aşırılıktan kaçınarak yapmaları uyarısında bulundu.

  Bu arada, bazı Hıristiyan örgütleri ve Londra Belediye Başkanı da gösteriye destek verdiklerini açıkladı. Başkan Ken Livingstone, aşırı sağcı holiganları da gösteri bölgesinden uzak durmaya çağırdı.

  Scotland Yard yetkilileriyse gösterinin barışçı şekilde başlayıp sona ermesi için 500'e yakın polis memurunun görevlendirildiğini ve durumun yakından takip edileceğini duyurdu. Polis şefi David Commins, gösteriye katılan herkesten şiddetten uzak durmasını istediklerini bildirdi.

  Gösteriye 10 bin Müslüman'ın katılmasını beklediklerini belirten Commins, gösteride gerekmedikçe tutuklama yapmak istemediklerini, bu yöndeki tercihin kendileri için de zor olduğunu ifade etti. Commins, gösterinin barışçı protesto sınırını aşması halinde müdahale etmekten kaçınmayacaklarını söyledi.

  Bilindiği gibi geçen hafta Londra'daki Danimarka büyükelçiliği önünde yapılan gösterilere, bazı eylemciler intihar komandosu kıyafetinde katılmış, Danimarka bayrağı yakılmış ve şiddeti özendiren sloganlar atılmıştı. Bu gösteriye müdahale etmeyen ve hiç kimseyi gözaltına almayan polis, bazı kesimlerce sert şekilde eleştirilmişti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı