« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Londra'da madalyayı kazan, ödülleri kap

Kazakistan, Özbekistan, Tacikistan ve Kırgızistan, Londra Olimpiyat Oyunları'nda madalya kazanmaları halinde, sporcularını adeta ödül yağmuruna tutacak.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Londra Olimpiyatları'na, 25 dalda 116 sporcu ile katılacak olan Kazakistan, madalya kazanacak sporcularını ödüllendirme konusunda, bu 4 ülke arasında ilk sırada yer alıyor.

Kazakistan hükümeti, Londra'da altın madalya kazanacak sporcuları 250 bin, gümüş madalya alanları 150 bin, bronz madalya alanları ise 75 bin dolar ile ödüllendirecek. Sporculara ayrıca dördüncülük için 30 bin, beşincilik için ise 10 bin dolar para ödülü verileceği açıklandı.

Kazakistan Spor Komitesi Başkanı Talgat Ermegiyayev, Londra olimpiyatlarında 13 madalya kazanmayı umduklarını belirterek, milli kafilenin en az 3 altın madalya kazanamaması halinde, görevinden istifa edeceğini duyurdu.
Pekin 2008 Olimpiyatlarına 100 civarında sporcu ile katılan Kazakistan, 2 altın, 4 gümüş ve 7 bronz madalya olmak üzere, elde ettiği toplam 13 madalya ile takım halinde 29. sırada yer almıştı.

Özbekistan

Orta Asya ülkelerinden Özbekistan ise olimpiyatlara 20 dalda 60 sporcu ile katılıyor.

Özbekistan Hükümeti, Londra Olimpiyatları'nda altın madalya kazanacak sporcusuna 100 bin dolar ödül verecek. Olimpiyatlarda gümüş madalya kazanacak Özbek sporcular 75 bin dolar, bronz madalya alanlar ise 50 bin dolar ile ödüllendirilecek.

Pekin 2008 Olimpiyatlarına 58 sporcu ile katılan Özbekistan, 1 altın, 2 gümüş ve 3 bronz olmak üzere toplam 6 madalya kazanırken, takım halinde 40. sırada yer almıştı.

Tacikistan

Orta Asya'nın fakir ülkelerinden Tacikistan'da ise Cumhurbaşkanı İmamali Rahman tarafından, imzalanan kararnameye göre, 2012 Olimpiyatlarında altın madalya kazanan sporculara 63 bin, gümüş madalya kazananlara 52 bin, bronz madalya kazananlara ise 42 bin dolar ödül verilecek.

Londra Olimpiyatları'na 8 dalda 16 sporcu ile katılacak Tacikistan, başarılı olması halinde bu ödüllerle yetinmeyecek. Başkent Duşanbe'nin Belediye Başkanlığı da olimpiyatlarda altın madalya kazanan sporcuları başkentte daire, gümüş madalya kazananları 10 bin dolar, bronz madalya alanları 7 bin 500 dolar ile ödüllendirecek.

Londra Olimpiyatları'nda madalya kazanan Tacik sporcuları, ülkedeki banka ve işletmelerin yanı sıra siyasi partiler de ödüllendirmeyi hedefliyor.

Buna göre, ülkenin önemli bankalarından olan Oriyon Bank, olimpiyatlarda madalya kazanan sporculara otomobil hediye etmeyi öngörürken, hükümete muhalif durumdaki Tacikistan İslami Uyanış Partisi de madalya kazanan her sporcuya birer daire hediye edecek.

Pekin 2008 Olimpiyatlarına ilk defa 14 sporcu ile katılan Tacikistan, 1 gümüş ve 1 bronz madalya elde ederek, takım halinde 64. sırada yer almıştı.

Kırgızistan

Kırgızistan ise Londra 2012 Olimpiyatları'na 8 dalda, 14 sporcu ile katılacak.

Kırgızistan Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Murat Saralinov, Londra'daki olimpiyatlarda altın madalya kazanan sporcuların 200 bin, gümüş madalya kazananların 150 bin, bronz madalya alanların ise 100 bin dolar ile ödüllendirileceğini belirtti.

Pekin 2008 Olimpiyatlarına 21 sporcu ile katılan Kırgızistan kafilesi, 1 gümüş ve 1 bronz madalya elde etmişti.


Bunları da Beğenebilirsiniz