Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Londra'da apartman çatısına füze isyanı

  Hürriyet Planet
  10 Temmuz 2012 - 14:31Son Güncelleme : 10 Temmuz 2012 - 15:46

  İngiltere'nin başkenti Londra'da olimpiyat oyunlarında güvenliği sağlamak amacıyla altı yere konulmasına karar verilen füzeler yeni bir tartışma başlattı. Karadan havaya güdümlü Füzelerin konulacağı binalardan biri olan Fred Wigg apartmanının sakinleri konuyu Yüksek Mahkeme'ye taşıdı.

  Fred Wigg apartmanında yaşayanlar, binanın çatısına füze konulacağı planı konusunda açık bir şekilde bilgilendirilmediklerini ve konuya ilişkin yasal süreç başlamadan, binanın üzerine füze yerleştirilmemesi gerektiğini savunuyor.

  Toplam 15 Türk ailenin yaşadığı 17 katlı binanın sakinleri ayrıca Olimpik Park'a yaklaşık üç kilometre uzaklıktaki apartmanlarının olası bir terör saldırısına hedef olmasından endişe ediyor.

  Associated Press'in haberine göre, Hakim Charles Haddon-Cave konuya ilişkin kararını önümüzdeki saatlerde verecek.

  Londra'daki Yüksek Mahkeme'de Savunma Bakanı Philip Hammond, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin kişilerin özel hayat hakları ve evlerinde huzurlu yaşamalarını düzenleyen, birinci ve sekizinci maddelerini ihlal etmekle suçlanıyor.

  FÜZELER İÇİN SON HAZIRLIKLAR YAPILIYOR / FOTO GALERİ

  BEŞ YERE DAHA FÜZE YERLEŞTİRİLECEK

  İngiltere Savunma Bakanlığı geçen hafta, Londra'nın doğusunda iki apartman bloğunun çatısı dahil olmak üzere toplam altı yere bu ayın ortasından itibaren karadan havaya güdümlü füze yerleştirileceğini açıklamıştı. Füzelerle ülkenin hava üslerinin korunması amaçlanıyor.

  İngiltere'nin başkenti Londra'da 27 Temmuz'da başlayacak olimpiyat oyunları için yoğun güvenlik önlemleri alınıyor. Oyunlar sırasında ayrıca, jetler ve helikopterler de hazır bulundurulacak.

  Güvenliği sağlamak için yapılacak harcamaların 300 milyon sterlini bulması, 6 bin asker ile 12 bin polisin görev yapması bekleniyor.

  APARTMANIN TÜRK SAKİNİ: BROŞÜRLE DUYURDULAR

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı