« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Londra'da 4-5 sporcumuz olabilir

Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu, Türkiye'de çok kısa zaman içinde İstanbul ve Alanya'da, kapalı ve yarı açık velodromlar yapılacağının müjdesini verdi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Federasyon başkanı Müftüoğlu, 2. olağan mali genel kurul sonrasında,soruları yanıtladı.

Federasyonda göreve geldiklerinden bu yana sıkıntılarının yüzde 90'ını aştıklarını belirten Müftüoğlu, “Bugün en büyük sıkıntımız, bir velodromumuzun olmamasıdır. Bununla ilgili Gençlik Spor Genel Müdürü gerekli talimatı verdi. Genel Müdürlük kapalı bir velodrom ile ilgili hazırlık yapıyor. Biz de açık bir velodromu Genel Müdürlüğün izniyle 1 veya 1,5 yıl içinde bitirebiliriz. Bisiklet Federasyonu'nun en büyük sıkıntısını, bir velodromun olmaması olarak gürüyorum” dedi.

Başkan Müftüoğlu, önemli bir mali sıkıntı yaşamadıklarını anlatarak, “Genel müdür ve bakanımız bu konuda bizi destekliyor. Ekonomik olarak çok büyük bir sorunumuz yok. Kapalı velodrom olimpiyatların yapılacağı İstanbul'da, yarı açık velodrom ise iklimi düzgün olan güneydeki sahil kentimiz Alanya'da yapılacak” diye konuştu.

ANA HEDEF OLİMPİYATLAR

Bisiklet Federasyonu Başkanı Müftüoğlu, ana hedeflerinin 2012 yılında Londra'da yapılacak olimpiyatlara katılabilmek olduğunu söyledi.

Müftüoğlu, 2008 yılında dağ bisikletinde 1 sporcuyla olimpiyatlara gittiklerini hatırlatarak, “İlk kez bayanlarda da dağ bisikletinde gitme hedefimiz var. Hem dağda, hem yolda hem de pistte olimpiyata gitmek istiyoruz. Londra'da 4 veya 5 sporcumuz olur. Bizim hedefimiz bu. 2011 yılını iyi geçirirsek, çok sayıda sporcuyla gidebiliriz” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'nun 2.1 ve 2.2 kategorilerinden amatör olarak başladığını anlatan başkan, şöyle devam etti: “46.'sı, yani geçen seneki bir üst kategoride yapıldı. Bu seneki tura ülkemizden ilk kez kulüp takımları katılacak. Konya Şekerspor ve Manisaspor bu konuda turda yarışacaklar. Sponsorluk bugünden yarına birşey değil. Sponsorunuzun önce size inanması gerekiyor. Branşta da devamlılığınız gerekiyor. Sponsorlukta hedeflediğimiz noktada değiliz. 1-2 yıl içinde hedeflediğimiz noktaya geleceğimize inanıyorum. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'nun yarısına yakınını sponsor geliriyle yapmaya başladığımızda hedefimize doğru yol almış oluruz. Bizim kafamızdaki sponsorluk gelirimiz 2 veya 2,5 milyon Avro. Bu aslında çok para değil. Bu organizasyon için para değil. Sponsorluk bir ticaret meselesidir. Hiçbir tüccar parayı sokağa atmaz. Zaman içinde bu organizasyonların tamamını sponsorlarla yapacağız.”

ALANYA BİSİKLET KENTİ OLACAK

Federasyon başkanı Emin Müftüoğlu, kendisinin de yaşadığı Antalya'nın Alanya ilçesinin yakın bir gelecekte bisiklet kenti olabileceğini kaydetti.

Alanya'nın diğer yerlerden farklı olarak bisiklet kenti olma yönünde önemli adımlar attığını ifade eden Müftüoğlu, “Avrupa'nın birçok ülkesinde kartlı bisikletler, ilk kez Alanya'da hayata geçirildi. Otobüs duraklarının ve şehrin belirli bölgelerinde kredi kartınızla bir yerden bir yere gidebiliyorsunuz. Bu, bisiklet kenti olmasının ana unsurlarından bir tanesi. Alanya bu nedenle diğerlerine göre daha önde gidiyor. Alanya'daki turistler ve yerleşik yabancılar buna çok ilgi gösteriyor. Alanya'nın birgün gelecekte bisiklet kenti olacağına yürekten inanıyorum.

Bunları da Beğenebilirsiniz