Dünya Haberleri

DÜNYA

  Londra yeni Mossad temsilcisine izin vermiyor

  A.A.
  04 Mayıs 2010 - 15:31Son Güncelleme : 04 Mayıs 2010 - 15:31

  İsrail'in Yedioth Ahranot gazetesi, Londra'daki İsrail Büyükelçiliği'nde görevli Mossad temsilcisinin Hamaslı Mahmud El-Mebhuh suikastında İngiliz vatandaşlarının pasaportlarının kopyalandığı iddiaları nedeniyle ülkeden sınır dışı edilmesinin ardından, yeni Mossad temsilcisine de izin verilmediğini bildirdi.

  Gazete, iki ülke arasındaki mevcut anlaşmalara ve aradan geçen bir buçuk aylık süreye rağmen, Londra'nın yeni Mossad temsilcisinin ülkeye girişine izin vermediğini kaydetti.

  Haberde, İngiltere'nin yeni temsilciye izin verme koşulu olarak, İsrail'den, Mossad istihbarat örgütünün operasyonlarında bir daha İngiliz pasaportlarının kullanılmayacağı yolunda yazılı garanti istediği kaydedildi.

  İsrail'inse, böyle bir belgenin altına imza atılması halinde bunun Dubai suikastında kopya İngiliz pasaportlarının kullanıldığının itirafı olarak değerlendirilebileceği endişesiyle, yazılı belge vermekten kaçındığını da ifade edildi.

  Yedioth Ahranot'a göre, İsrail güvenlik kuruluşlarının yetkilileri, İsrail ile İngiliz istihbarat servisleri arasındaki ilişkilerde gelinen çıkmazdan dolayı endişeli... Yetkililer, bu konunun, İngiltere'deki seçimlerden sonra ancak çözülebileceğine de inanıyor. Perşembe günü yapılacak seçimler İsrail tarafından da çok yakından takip ediliyor. İsrailli analistler, İsrail'e boykota destek veren Liberal Demokrat Partinin yeni hükümet içinde önemli bir yer alması durumunda, bunun iki ülke ilişkilerine kötü etki yapacağı yorumlarında bulunuyor.

  Muhafazakar Partinin seçimleri alması halinde ise ikili ilişkilerin daha da gelişeceği, istihbarat servisleri arasındaki ilişkilerin de normalleşeceği tahminleri yapılıyor.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı