Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Londra tenise doyacak

Londra Olimpiyatları'nda tenis müsabakalarında erkeklerde Roger Federer ve Novak Djokovic, bayanlarda Victoria Azarenka ve Maria Sharapova gibi ünlü isimler mücadele edecek.

A.A.
SON GÜNCELLEME
30. Yaz Olimpiyat Oyunları'nda tenis müsabakaları, 28 Temmuz-5 Ağustos tarihleri arasında yapılacak.

Teniste maçlar tek erkekler ve bayanlar, çift erkekler ve bayanlar ile karışık çiftler olmak üzere beş kategoride düzenlenecek.

Wimbledon tenis kortlarında düzenlenecek müsabakalarda, aralarında erkeklerde Roger Federer ve Novak Djokovic, bayanlarda Victoria Azarenka ve Maria Sharapova gibi ünlü isimlerin de bulunduğu 172 tenisçi (86 erkek, 86 bayan) madalya mücadelesi verecek.

Pekin-2008'de tek erkeklerin şampiyonu İspanyol Rafael Nadal, tek bayanların şampiyonu ise Rus Elena Dementieva olmuştu.

Rafael Nadal, sakatlığı nedeniyle Londra Olimpiyatları'nda mücadele edemeyecek.

Tarihi

Geçmişi 12. ve 13. yüzyıla kadar inen tenis sporunun kökeni Fransızların “jeu de paume” (avuç içi oyunu) dedikleri eltopudur. Ancak bugünkü açık alan tenisinin türediği “Sphairistike” adlı oyun Kuzey Galler'de 1873'te geliştirildi.

Oyun kısa sürede Büyük Britanya'ya ardından İngiliz sömürgelerine yayıldı. Wimbledon'daki İngiltere Kroket Kulübü, adına “Çim Tenisi” terimini ekleyerek 1877'de ilk Dünya Tenis Şampiyonası'nı düzenledi.

Tenisin ABD'de de yaygınlaşmasının ardından Uluslararası Tenis Federasyonu (ITF) 1968'de amatör oyuncuların profesyonellerle aynı turnuvada karşılaşmalarına izin veren açık tenis uygulamasını onayladı.

Teniste “Grand Slam” olarak anılan en önemli 4 turnuva Avustralya, Fransa (Roland Garros), İngiltere (Wimbledon) ve ABD açık tenis turnuvalarıdır.Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler