Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Londra, Rio'ya ilham kaynağı oldu

Londra 2012 Olimpiyatlarının masalsı dokusu ve yarışmalar için hazırlanan salon ve alanlar 2016 Olimpiyatlarına ev sahipliği yapacak olan Rio’ya ilham kaynağı oldu.

Koray DURKAL
SON GÜNCELLEME

300 dönümlük arazi üzerine kurulacak olan Olimpiyat parkının ilk görüntüleri basına sunulurken, proje daha şimdiden göz doldurmayı başardı.

Tasarımlar Londra’daki Olimpiyat projesini hayata geçiren mimarlar tarafından oluşturulurken, aydınlatmasıyla göz kamaştıracak. Su kenarında yapılacak olan Olimpiyat parkında eski Brezilyalı grand prix pisti üçgen şeklinde yeniden inşa edilecek.

Olimpiyat Parkında; 34 merkez bulunuyor. 15 merkezde Olimpik sporlar, 11 merkezde ise Paralimpik yarışmalar yapılacak. En dikkat çeken merkezler ise;  Aquatics merkezi, Hokey alanları, Velodrome, Gymnatics ve Tenis kortları.

Yerli halk tarafından Barra olarak bilinen Barra da Tijuca, Rio’nun güney batısında yer alıyor. Bu bölge bozulmamış Atlantik sahilleri ve yeşil bitki örtüsüyle tanınıyor. Barra dışında, uzun beyaz plajıyla ünlü Copacabana’da, kürek, yelken, kano ve plaj voleyboluna; şehrin Deodoro bölgesi ise modern pentatlon, çekiç, binicilik, bisiklet ve eskrim gibi diğer yarışmalara ev sahipliği yapacak.

Basın mensuplarının da düşünüldüğü projede 20.000 gazeteciye Barra bölgesinde bulunan medya merkezi ev sahipliği yapacak.

Projenin başındaki isim olan Bill Hanway, “bu çok heyecan verici. Muhteşem bir ortamda Brezilya mimarisinin güzel yanlarını göstermek için çalıştık. Güney Amerika'da ilk kez Olimpiyatlar düzenlenecek ve bizler dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan Rio’nun güzelliğini ve ruhunu yansıtmak için çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Tıpkı Londra’da olduğu gibi Olimpiyat köyünün oyunların ardından kamuya açılacağını da sözlerine ekleyen Hanway, “mekânlardan bazılarını dönüştürmek gibi bazı ilginç fikirlerden bahsediyoruz. Bu gerçekten heyecan verici. Ancak Altı milyon nüfuslu şehirde sadece iki metro hattı bulunuyor. Öncelikli hedefimiz ulaşım sorununu çözmek olacak. Bu nedenle 2014 Dünya Kupasına kadar bu işi bitirmek istiyoruz” dedi.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler