« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Londra olmadı, gözü Rio'da

Milli halterci Nurcan, spora veda etme kararını 4 yıl daha ertelediğini açıkladı.

A.A.
SON GÜNCELLEME

Türkiye'ye olimpiyatlarda altın madalya kazandıran ilk ve tek bayan sporcu olma unvanını taşıyan, Avrupa, dünya ve olimpiyat şampiyonu rekortmen halterci Nurcan Taylan, Londra Olimpiyatları'nda şampiyon olarak spora veda etmeyi planladığını fakat yaşadığı olumsuzluklar nedeniyle bu kararını 4 yıl daha ertelediğini açıkladı.

Uluslararası Halter Federasyonu (IWF) tarafından, doping kullandığı gerekçesiyle 4 yıl müsabakalardan men cezası verilen ve bu yüzden 2012 Londra Olimpiyatları'nda podyuma çıkamayan Nurcan Taylan, AA muhabirine, olimpiyatları büyük bir üzüntüyle takip ettiğini söyledi.

Sadece halterde değil tüm branşlarda mücadele eden Türk sporcuların, ellerinden gelen gayreti gösterdiğini vurgulayan Taylan, madalyaya çok yakın isimler olmasına rağmen sporcuların şanssızlıklar yaşadığını ve istedikleri dereceleri elde edemediklerini belirtti.

Taylan, halterde bayanlarda ve erkeklerde 4 ismin madalyaya yakın olduğunun, onların da bunu kıl payı kaçırdıklarının altını çizerek, “Düşünün 6 hak veriliyor. Yarışmaya 4 yıl hazırlanıyorsun ama orada 1'er saniyelik kaldırışın var. Bizde daha çok motivasyon, konsantrasyon önemli. Sporcu arkadaşlarımda konsantrasyon eksikliği gördüm, biraz motivasyonları bozuktu. Daha iyi konsantre olsalardı madalyalar kesinlikle bizim olurdu” dedi.

“Gözyaşları içinde izledim”

Londra Olimpiyatları'nı televizyondan takip ettiğini ve orada olamamanın eksikliğini hep yaşadığını vurgulayan Taylan, şöyle konuştu:
“Orada olamamak gerçekten çok üzücü. Özellikle halter müsabakalarını gözyaşları içinde izledim. En kötü performansımı yapsam bile, orada olimpiyat şampiyonu olacaktım. 4 yıl boyunca bir sürü müsabakaya katılmışım, olimpiyat vizesi almışım, dünya şampiyonlukları, Avrupa şampiyonlukları yaşamışım... Hedefim 2012'ydi. İç dünyamda sürekli '2012'de finalim olacak' diyordum ama nasip olmadı. İzlerken gördüm ki benim rekorlarıma yaklaşan bile olmadı. 20 kilogram altımda kalıp şampiyon oldular. Bir talihsizlikle baş başa kaldım. Nereden, nasıl kaynaklandığı da belli değil. O yüzden ceza almama durumum da vardı ama uluslararası federasyon, halter branşına en az cezayı 4 yıl olarak ön gördüğü için böyle bir süreç yaşandı.”

Taylan, Ekim ayında disiplin kurulu toplantısı yapılacağını ve durumunun yeniden gözden geçirileceğini ifade ederek, orada cezasının bir yıla indirilmesini talep edeceğini vurguladı. Bunun kabul edilmesi halinde gelecek sene yapılacak dünya şampiyonasında yarışacağını dile getiren Taylan, burada da dünya şampiyonu olacağının sözünü verdi.

Motivasyon, Halil Mutlu'dan

Taylan, disiplin kurulunun cezanın sürdürülmesi yönünde karar vermesi halinde 3 yıl daha beklemek zorunda kalacağının altını çizerek, yaşının genç olduğunu, bir sonraki olimpiyatlara kadar bekleyebileceğini bildirdi.

“Bizim branşımızda 37-38 yaşına kadar zirve yapan sporcular var. Benim yaşım 28, Rio Olimpiyatları'nda 32 yaşında olacağım” diyen Taylan, şöyle devam etti:
“Halil Mutlu şampiyon olduğunda 33 yaşındaydı. Bunlar bana çok güzel örnek. Ben bu olayların ardından 'sporu bırakmak istiyorum' dediğim zaman Halil ağabey 'Ben 33 yaşımda şampiyon oldum. Şimdi bile hazırlansam şampiyon olabilirim. Sen daha genç bir sporcusun ve ileriye dönük hedeflerin olsun. Bütün sporcuların başına talihsiz olay gelebilir' diyerek beni motive etti. Ben de podyuma dönmek istiyorum.”

Aktif sporu bırakma kararı

Nurcan Taylan, 11 yaşında başladığı spor yaşamında 17 yılı geride bıraktığını ve bu süreçte çok sayıda şampiyonluklar, başarılar yaşadığını ifade etti.

Daha önce kendisine 2012 Londra Olimpiyatları'nda altın madalya kazanarak spora veda etme hedefi koyduğunu anlatan Taylan, şunları kaydetti:
“Spora çok küçük yaşta başladığım için, artık hayatımın geri kalan bölümünü özel hayatıma ayırmak istedim. Öyle bir temennim vardı. Ailem de beni desteklemişti. Çünkü ağır bir spor. Sakatlıklarım oluyordu. Ciddi anlamda sakatlandım ama ona rağmen her gün antrenman yaptım. Her gün 8 saat çalıştım. Hiç bir özel hayatım, sosyalliğim yok. Biraz dinlenmek istemiştim. Yaşamak gereken güzel farklı şeylerde var. O yüzden '2012'de final yapmak istiyorum' demiştim ama hayallerimi biraz daha ertelemem lazım. Çünkü benim spor yapmaya ihtiyacım var. İnanıyorum ki Türk halterinin de bana ihtiyacı var. 2012'de Londra'da şampiyon olup sporu bırakmayı istiyordum ama demek spor beni çok seviyor ki bir 4 yıl daha mücadele edeceğim. Olimpiyat şampiyonu bir sporcunun hayali, olimpiyat madalyası alarak sporu bırakmaktır. İnşallah Allah bana, Rio olimpiyatları'nda bunu nasip eder.”

En büyük destek Bakan Kılıç ve Başkan Akkuş'tan

Nurcan Taylan, doping iddialarının ardından yaşadığı kötü süreçte kendisine en büyük desteği Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ile Halter Federasyonu Başkanı Hasan Akkuş'un verdiğini belirtti.

Bakan Kılıç ile federasyon başkanı Akkuş'un kendisine çok inandığını ifade eden Taylan, bunun dışında vatandaşların da her zaman büyük desteğini hissettiğini dile getirdi.

Taylan, 2012 Londra Olimpiyatları'na katılmış olsaydı, ilk hakkını şampiyonluk için, ikinci hakkını kendisine ait olan olimpiyat rekorunu geliştirmek için, son hakkını ise 121 olan dünya rekorunu 122'ye taşımak için kullanmayı planladığını, ancak bunu bir sonraki olimpiyatlarda gerçekleştireceğine yürekten inandığını söyledi.

Milli sporcu, son günlerde spor kamuoyunda sıkça konuşulan devşirme sporcu konusuyla ilgili olarak da, “Benim için bu ülkeyi temsil eden, bu bayrak altında yarışan herkes, ne olursa olsun Türk'tür” diyerek sözlerini tamamladı.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler