Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Londra Olimpiyatları'nda oruç paketi

Londra Olimpiyat Oyunları Organizasyon Komitesi (LOCOG), oyunlara katılan ve oruç tutan sporcular ile yetkililer için hazırlıklarını tamamladı.

A.A.
SON GÜNCELLEME
LOCOG, 2012 Olimpiyatları'na Londra'nın adaylığı koyulurken bu dönemin Ramazan ayına denk geleceğinin bilindiğini ve ona göre hazırlanıldığını bildirdi.

AA'ya bilgi veren LOCOG yetkilileri, tüm atletlerin, basın mensuplarının, izleyicilerin ve gönüllülerin, oyunlara tam katılımını sağlamayı hedeflediklerini, bu çerçevede, oruç tutan sporcu ve yetkililerin önceden ısmarlayabileceği ve içerisinde su, meyve, tahıllı gofret gibi gıdaların bulunduğu “oruç paketleri” hazırladıklarını kaydetti. Ayrıca, olimpiyat köyündeki yemekhane 24 saat hizmete açık olacak.

Olimpiyat köyünde, her dine mensup kişinin ibadetini yapabileceği bir merkez de kuruldu. Bu ibadethaneler, “Atlet Servis Merkezi'nin” ikinci katında yer alıyor. Merkezde, Müslümanlar, Hristiyanlar, Budistler, Hindular ve Yahudiler için farklı ibadet odaları bulunuyor. Ayrıca, toplu duaların edilebileceği 300 kişilik bir konferans odası da merkezde yer alıyor.

LOCOG, olimpiyat oyunlarını Ramazan'a hazırlarken, Birleşik Krallık Müslüman Konseyi'nin eski genel sekreteri Muhammed Abdulbari'nin görüşlerine ve tavsiyelerine başvurdu.

LOCOG Başkanı Sebastion Coe ve Londra Belediye Başkanı Boris Johnson da AA'ya yaptığı açıklamada, Ramazan ayı için oyunlara katılan sporcuların ve yetkililerin her türlü gereksinimlerini karşılayacaklarını söylemişlerdi.

Bunları da Beğenebilirsiniz