« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Londra Olimpiyatları'nda bir Işık'lı

FMV Işık Spor Kulübü yüzücüsü Hazal Sarıkaya 2012 Londra Olimpiyatları’nda Türkiye’yi temsil edecek sporcular arasında yer almaya hak kazandı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Olimpiyatlarda yüzme dalında ülkemizi temsil eden en genç sporcu olan milli yüzücü, 100 metre sırtüstü yüzerek Türkiye’yi temsil edecek.

27 Temmuz-12 Ağustos 2012 tarihleri arasında İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenecek olan yaz olimpiyatlarında Türkiye temsil edecek sporculardan biri olan olan Hazal Sarıkaya henüz başında olduğu spor yaşamında elde ettiği başarılarla dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor.

FMV Işık Spor tarafından yüzme sporuna kazandırılan Hazal Sarıkaya, 1996 doğumlular arasında ‘dünyanın en iyi iki yüzücüsünden biri’ olarak gösteriliyor.  Bugüne dek 100'den fazla Türkiye rekoru kıran Sarıkaya, son olarak bu yıl Nisan ayında Sırbistan’da gerçekleştirilen Balkan Gençler Yüzme Şampiyonası’nda ülkemize üç altın madalya birden getirerek başarılarını uluslararası seviyeye taşımıştı. Profesyonel spor kariyerinde  parlak bir gelecek vaat eden milli yüzücü Türk yüzme sporunun da geleceği için ümit vermeye devam ediyor.

Bir sezonda 59 rekor kıran ilk ve tek kadın yüzücü

100 metre sırtüstünde olimpiyat davet barajını geçerek Uluslararası Yüzme Federasyonları Birliği tarafından olimpiyata davet edilen milli sporcu Hazal Sarıkaya henüz 8 yaşındayken yüzmeye başladı. FMV Özel Ayazağa Işık İlköğretim Okulu’nu 92 not ortalamasıyla bitiren Hazal, FMV Özel Ayazağa Işık Lisesi 11. sınıfında öğrenimine devam ediyor.

Feyziye Mektepleri Vakfı (FMV) Işık Spor Kulübü’nün lisanslı sporcusu olan Hazal Sarıkaya, Türkiye’deki bir şampiyonada sadece 1 günde 10 rekor kıran tek yüzücü. Yine Türkiye’de 1 sezonda 59 rekor kıran ilk ve tek kadın yüzücü olmayı başardı. Hazal, 50, 100 ve 200 metrede sırtüstü, serbest ve kelebek branşlarında yüzüyor.

2008-2009 yılında 13, 2009-2010 yılında 59,  2010-2011 yıllarında ise 37 olmak üzere yıldızlar, gençler ve açık yaş kategorilerinde toplam 109 Türkiye rekoru kıran Hazal Sarıkaya’nın 100 metre sırtüstünde Türkiye ve yurtdışındaki şampiyonalardan pek çok derece ve madalyası bulunuyor. Hazal Sarıkaya, sadece 2012 yılı içerisinde Amsterdam Yüzme Kupası’ndan Gümüş Madalya aldı. Sarıkaya, Macaristan’da yapılan  Avrupa Yüzme Şampiyonası’nda bayanlar 50 metre sırtüstünde ayrı final  yüzdü ve Mayıs ayında düzenlenen

Olimpiyat Akretide, Avrupa Gençler, Avrupa Büyükler, Comen Yarışları Milli Takım Seçmesi niteliğini taşıyan Türkiye Açık Yaş Bireysel Yüzme Şampiyonasında

200 m. Sırtüstü kategorisinde Avrupa Gençler Şampiyonası Barajını; 50 m. Sırtüstü kategorisinde Avrupa Büyükler ve Gençler Şampiyonası Barajlarını; 100 m. Sırtüstü kategorisinde Avrupa Gençler Şampiyonası Barajını; 100 m. Sırtüstü kategorisinde ise Olimpiyat Davet Barajını geçmeyi başardı.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler