« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Londra Olimpiyatları'na bir hafta kaldı

İngiltere'nin başkenti Londra'da yapılacak 2012 Olimpiyatları'na bir hafta kalırken, şehrin güvenliği, trafiği ve grev kararları tartışılıyor.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Aralarında sınır güvenlik görevlilerinin ve pasaport görevlilerinin de bulunduğu binlerce İçişleri Bakanlığı çalışanı, işten çıkarmaları protesto etmek için, olimpiyat oyunlarının başlamasına bir gün kala, 26 Temmuz'da greve gidecek.
İçişleri Bakanı Theresa May grev kararını “utanç verici” olarak tanımlarken, grevin olimpiyat oyunları için başkente geleceklerin seyahatlerinde aksamalara neden olabileceği tahmin ediliyor. Göçten Sorumlu Bakan Damian Green, her türlü önlemi aldıklarını söylese de, grevin özellikle havaalanlarında karmaşaya yol açmasından endişe duyuluyor.

Doğu Midlands demiryolu çalışanlarının da oyunlar sırasında greve gitmesi bekleniyor. İşten çıkarmaları ve kesintileri protesto eden demiryolu çalışanlarının 6-8 Ağustos tarihlerinde grev yapmaları öngörülüyor.

Londra Belediye Başkanı Boris Johnson ise, oyunlar öncesinde şehrin hazırlıklarına ilişkin tanıtımını sürdürüyor. Johnson bugün, Londra geneline oyunlar için konulacak 43 bilgilendirme kulübesinin tanıtımını yaptı. Oyunlara ilişkin her türlü bilginin alınabileceği ve soruların sorulabileceği bu kulübelerde, 14 ile 19 yaşlarındaki gençler çalışacak.

Johnson bilgilendirme kulübelerinin tanıtımında yaptığı açıklamada, Londra'nın olimpiyatlara hazır olduğunu söyleyerek, özellikle hava durumuyla ilgili endişelerin yersiz olduğunu kaydetti.

“Londra'ya gelecekleri, spor ve kültür festivali bekliyor” diyen Johnson, çok uzun ve detaylı bir hazırlık sürecinin geride bırakıldığını belirtti.
Bu arada, İngiltere Başbakanlık binasına bugün olimpiyat bayrağı asıldı. Başbakanlığın önündeki yeşil alana ise daha önce çiçeklerden olimpiyat halkaları yapılmıştı.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler