Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Londra’nın merkezinde 'gecelenebilen' sergi

  Hürriyet Haber
  13 Ocak 2012 - 12:43Son Güncelleme : 13 Ocak 2012 - 12:54

  Londra'nın merkezinde bir gece geçirmek için sıradışı bir yer arıyorsanız, bugünlerde 'ödüllü bir eserde' kalabilirsiniz.

  Londra’nın merkezinde gecelenebilen sergi

  Daha doğrusu Waterloo Köprüsü'nün ayağında, Southbank bölgesinde yer alan Queen Elizabeth Salonu'nun çatısına yerleştirilen bir teknede...

  İlgili KonularİngiltereTekne şeklindeki oda, 'Londra için bir oda' adlı mimarlık yarışmasının kazanan eseri.

  İsteyenler, geceliğine 120 sterlin ödemek kaydıyla Big Ben'in çanları eşliğinde Thames Nehri'ne ve St Paul Katedrali'ne bakarak uyanabiliyor.

  Felsefeci Alain de Botton'un katkılarıyla mimar David Kohn ve sanatçı Fiona Banner'ın tasarladıkları tekne, bir kabin, yemek odası, banyo ve kütüphaneden oluşuyor.

  İngiltere'nin nehirlerinde sıkça rastlanan dar, uzun, mavna şeklindeki yüzer evleri andıran oda Living Architecture (Yaşayan Mimari) ve Artangel adlı sanat kuruluşunun düzenlediği yarışmada, 500 kadar tasarım arasından seçildi.

  'Örnek olacak bir tasarım yaratma' hedefindeki yarışmaya sunulan diğer tasarımlar arasında dev bir cam küreve prizmalar vardı.

  Sanat merkezinin çatısına vinçle yerleştirilen ve bir yıl boyunca burada kalacak mekanın bir çok ünlü ismi ağırlayacağı konuşuluyor.

  Gece başına iki kişinin kalabildiği mekanda, Haziran ayına dek boş yer yok. Biletler satışa sunulduktan 12 dakika sonra tükendi.

  Haziran ayı sonrası için ise biletler, 19 Ocak'ta satışa sunulacak. Ancak sadece bir gecelik rezervasyon yaptırılabiliyor.

  Odaya yerleşenler tekneye bayraklarını çekiyor, 'seyir defteri'ni doldurabiliyor.


   

   

   

   

   

   

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı