Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Londra işgali çakma mı

  Hürriyet Haber
  26 Ekim 2011 - 00:00Son Güncelleme : 26 Ekim 2011 - 01:28

  ABD’de başlayan isyanın Londra’daki yansıması, çakma çıktı. “Wall Street’i İşgal Et” eylemlerine paralel olarak kurulan “Londra’yı İşgal Et” inisyatifinin eyleminin sanıldığı kadar rağbet görmediği anlaşıldı.

  Başkentin ünlü Aziz Paul Katedrali’nin önünde bulunan yaklaşık 200 eylem çadırının içini, kızıl ötesi özelliği bulunan termal kamerayla görüntüleyen polis helikopterleri, bu çadırlardan ancak yüzde 10’unun içinde protestocu bulunduğunu kanıtladı. Başka bir deyişle, eylem çadırlarının yüzde 90’ı, sırf görüntüyü kurtarmak için kurulmuş ve içi boş bırakılmış. Eylemciler, suçlamaları Twitter’dan yaptıkları açıklamayla reddetti. OccupyLSX adlı hesaptan yayımlanan açıklamada, modern çadırların, ısıyı içeride tutma özelliği  olduğu, bu nedenle de kızıl ötesi çekimlerle içeriden elde edilen görüntülerin gerçeği yansıtmadığı öne sürüldü.

  WS işgali markalaşıyor

  ABD’de bir işadamı New York’ta başlayıp dünyaya yayılan Wall Street’i İşgal et (Occupy Wall Street) hareketinin marka haklarını satın almak için harekete geçti. Girimci Robert Maresco, 18 Ekim’de resmi başvuruyu gerçekleştirdiğini işgalcilerin sloganını çantalar tişörtler ve çantalara koymak istediğini açıkladı. Maresco, eylemlerin ulaştığı popülariteyi nakde çevirmeye çalıştığı yönündeki eleştirileri reddetti, aksine amacının eylemleri “Dilden dile yayılmasını” sağlamak olduğunu ileri sürdü.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı