Dünya Haberleri

DÜNYA

  Londra Emniyet Müdürü Ian Blair istifa etti

  Aynur TATTERSALL/LONDRA, (DHA)
  03 Ekim 2008 - 16:01Son Güncelleme : 03 Ekim 2008 - 16:01

  LONDRA'nın terörle mücadelesinde ön safhalarda yer alan ve gençler arasında giderek yaygınlaşan sokak çetelerine karşı mücadele veren Emniyet Müdürü Ian Blair istifa ettti.

  Londra'da özellikle son yıllarda artan şiddet olaylarının önüne geçmek için yoğun çalışmalar sürdüren Ian Blair, Londra Belediye Başkanı Boris Johnson'un desteği olmadan görevini sağlıklı bir şekilde devam ettirmesinin mümkün olmayacağını söyleyerek, istifa ettiğini açıladı.

  Londra'da 2005 yılında yaşanan terör saldırılarından sonra İngiliz basını tarafından hedef olarak seçilen Blair'in uzun süredir istifa edeceğine yönelik söylentiler sürüyordu. Londra metrosunda Brezilyalı elektrikçi Jean Charles de Menezes’i yok yere öldürmesinin faturası Blair'e çıkarılmış ve İngiliz basını Blair'in, Menezes'in iddia edildiği gibi koşarken değil etkisiz kılındıktan sonra öldürüldüğünü tespit eden Bağımsız Polis Şikayetlerini sık sık gündeme getirmişti.

  Britanya'nın en yetkili polisi olan Blair'in istifanın ardından bir açıklama yapan Başkan Johnson, Ian Blair'in bugüne yaptığı işlerden gurur duyduklarını dile getirerek, “Zaman zaman yeni liderlere ihtiyaç vardır. Londra emniyeti için bunun zamanı geldi. Başkalarına da bu mücadelede şans tanımalıyız. Blair doğru bir karar vermiştir. Bugüne kadar yaptığı başarılı çalışmalardan dolayı kendisine teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

  Ian Blair'in istifası sonunda geçici olarak göreve yardımcısı Sir Paul Stephenson getirildi. Stephenson bugünden itibaren Londra'nın Emniyet Müdürü olarak görev yapacak.

  Londra Emniyet Müdürü Ian Blair, geçen hafta DHA'ya yaptığı açıklamada İngiltere'de yaşayan Türk toplumunu, gençler arasında yaygınlaşan ‘çeteleşme’ ve ‘silahlanma’ konusunda uyarmıştı. Blair suçlarla mücadelede polise destek olması için Türk topluma çağrıda bulunarak, Türk gençlerini çetelerden korumak ve bu çetelerle mücadele için, ailelerin çocuklarının eğitimi ile yakından ilgilenmesi gerektiğini belirtmişti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı