"Sahrap Soysal" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sahrap Soysal" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sahrap Soysal

Lokma tatlısı

Şerbeti hazırlamak için; tozşeker ve suyu küçük bir tencereye aktarıp kısık ateşte arada sırada karıştırarak kaynayıncaya kadar karıştırın.

Kanamaya başladıktan 5 dakika sonra ocaktan alıp soğumaya bırakın.
Hamuru hazırlamak için; yumurta, limon suyu ve yoğurdu derin bir kaba aktarıp tel çırpıcı yardımıyla iyice çırpın. İrmiği ekleyip unu azar azar ilave ettikten sonra çırpmaya devam edin. Kabartma tozu ev tuzu da serpiştirip tekrar çırpın.
 Malzemeleri koyu boza kıvamına gelinceye kadar çırpmaya devam edin. Hamurun üzerini kapatıp oda sıcaklığında en az 20 dakika bekletin. Sıvıyağı derin ve dar bir tencereye koyup orta ısılı ateşte kızdırın.
Hamurdan yemek kaşığı yardımıyla bir parça alıp kızgın yağın içine yakın mesafeden aktarın.
Hamur kızardıkça yayılıp kabaracaktır. Bu işi daha önce yapmış olanlar hamuru şekillendirebilirler ama eğer ilk kez yapıyorsanız, bırakın hamur kendi şeklini alsın. Kızaran hamurları el kevgiri yardımıyla yağını süzerek alıp soğuk şerbetin içine aktarın. 10 dakika kadar şerbette beklettiğiniz hamurları çıkarıp servis tabağına alın. Üzerlerini fındık, ceviz ya da renkli şekerlemelerle süsleyerek servise sunun. İsterseniz hamur kızartmalarını şerbete atmayıp sıcakken üzerlerine pudraşekeri ve tarçın serpiştirerek de servise sunabilirsiniz.

Malzeme listesi
Hamur için;
- 2 adet yumurta (oda sıcaklığında beklemiş olmalı)
- 1 yemek kaşığı limon suyu
- 3 tepeleme yemek kaşığı yoğurt
- 3 yemek kaşığı irmik
- 1 su bardağından 1 parmak eksik un
- 1 paket kabartma tozu
- Yarım çay kaşığı tuz
Şerbeti için;
- 2 su bardağı su
- 1,5 su bardağı tozşeker
Kızartmak için;
- 1 su bardağı sıvıyağ

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI