Lokantacıların Ramazan umudu

Hürriyet Haber
18.08.2009 - 14:45 | Son Güncelleme: 18.08.2009 - 14:45

Tüm Restoranlar Lokantalar ve Tedarikçiler Derneği (TÜRES) Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Bingöl, restoran ve lokantalarda iftar daveti verilmesiyle krize çare üretilebileceğini söyledi.

Bingöl, yaptığı yazılı açıklamada, ramazan ayında gıda maddelerine olan talebi fırsat bilerek zam yapanlar olduğunu gözlemlediklerini belirterek, yardımlaşmanın ve dayanışmanın doruğa ulaştığı bir atmosferde zam yapılmasını fırsatçılık olarak nitelendirdi.
Haziran ayının başından bugüne dana etinde yüzde 12, kuzu etinde ise yüzde 19'luk bir artış olduğunu kaydeden Bingöl, restoran ve lokantaların en büyük girdisini oluşturan et ve et ürünleri gibi gıda maddelerine ramazan ayı öncesi yapılan zamların, vatandaşı olduğu kadar sektörü de zor durumda bıraktığını vurguladı.
Bingöl, “Oysa bizler toplumsal hassasiyetimizi ve genel ekonomiyi göz önünde bulundurarak bu ramazanda 2008 yılının fiyatlarıyla hizmet vermeye gayret gösteriyoruz” ifadelerini kullandı.
Türkiye'nin bir kriz ekonomisi yaşadığını hatırlatan Bingöl, restoran ve lokantaların birçoğunun geçen yılki fiyatlarla hizmet vereceğini, bunun da sektörde karlılığı minimize ettiğini kaydetti.
Ramazanda restoran işletmecilerinin ve müşterilerin dikkat etmesi gereken hususları da sıralayan Bingöl, menüde yazılan yemeklerin verilip verilmediği, fiyatların muadillerine göre uygun olup olmadığı, grup indirimi yapılıp yapılmadığı, fiks menü harici istenilen şeylere para alınıp alınmadığı, paket servisi olup olmadığı gibi soruların müşteriler ve işletmeciler tarafından mutlaka sorulması ve cevapların net olarak anlaşılması gerektiğini bildirdi.
Yaşanan ekonomik daralmayı da değerlendiren Bingöl, şöyle devam etti:
“Ramazan ayı bu açıdan da fırsat kabul edilebilir. İftar davetlerini restoran ve lokantalarda vererek krize çare üretebiliriz. Bu uygulamayla hem ekonomik canlanmayı sağlamış hem de misafirlerimizi memnun etmiş olacağız.”
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı