İZMİR HABERLERİ

Lokantacılar'da yağ kızdı

DHA
13 Nisan 2016 - 13:49Son Güncelleme : 13 Nisan 2016 - 13:50

Lokantacılar'da yağ kızdı

DHA

İZMİR'de 2018 yılında seçime gidecek olan İzmir Lokantacılar ve Gazinocular Odası'nda (İLGO) rekabet erken başladı. Görevdeki başkan AK Partili Aykut Yenice, rakiplerinin kendisini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a mektup yazarak şikayet ettiklerini belirterek, iddialarla ilgili mahkeme kararını gösterdi. Kendisi de rakipleri hakkında iddialarda bulunan Yenice, merhum Adil Müftüoğlu'nun odanın parasını daha fazla faiz getirmesi için kişisel hesabına aktardığını, bunun için de mirasçılarına dava açacaklarını söyledi.

İLGO Başkanı Aykut Yenice, Ontur Otel'de düzenlediği basın toplantısında, hakkındaki iddialara yanıt verdi. Yenice, “Daha seçime iki yıl olmasına rağmen ortada fol yok yumurta yok derken birtakım arkadaşların adamlık kimliklerini bir kenara bırakarak aday olduğunu beni de bazı ithamlarla karşı karşıya bıraktığını izliyoruz. Kan kustuk kızılcık şerbeti içtik ancak bıçak kemiğe dayandı" dedi.

"Lokantacı Mehmet Efendi"nin torunu olarak 2002, 2010, 2014 yıllarında İLGO'da seçim kazandığını, meslek örgütünü, TESK'de 2010, 2012 ve 2014'te seçimi kazanarak temsil ettiğini anlatan Yenice, sekiz yıl başkanvekilliğini yapan Doğan Kılıç'ın bazı yönetim kurulu üyeleriyle birlikte huzur haklarını alamadığı gerekçesiyle İLGO'ya dava açıklarını hatırlatarak, şöyle konuştu:

"Bu arkadaşlar görev süreleri dolmadan 2012 yılında istifa ediyorlar. Yıllar sonra huzur hakkı almadıkları akıllarına geliyor ve dava açıyorlar. Doğan Kılıç 77 bin lira para istiyor. 'Zaman içinde aldığın paralar var' diyoruz, kabul etmiyor. Seçildiğimizde yönetim olarak huzur haklarını almayacağımıza dair bir karar imzalamışız. Bu arkadaş ön sayfaya imza atıp arka sayfaya imza atmayınca yasa karşısında haklı duruma geçti. Bunun üzerine toplandık, onunla birlikte huzur hakkı isteyen üyeler Aytül Kıymaz ve Neşe Yaparsoy ve Asil Ünlü ile anlaşma yoluna gitmeye çalıştık. İcra takibi başlattılar. '50 bin liralık alacağım 110 bin lira oldu' diyor. 'Odanın sana 20 bin lira ödediği para var' diyoruz. Arkadaş ne acı ki mahkemede bu parayı inkar etti. Bunu ispatladık ve mahkeme de 'Doğan Kılıç 20 bin lirayı almıştır, 57 bin lira alacağı vardır' dedi. Yönetim kurulu kararlarına attığı imzalar buradadır. Yalanı kendine düstur edinmiş bu arkadaş. Bu arkadaşın arabasına benzini bile biz koyduk. İnsan utanır İzmir sokaklarında nasıl konuşacaksın."

"MAHKEME 'YENİCE BAŞKANDIR' DEDİ"

İLGO Başkanı Yenice, Çorbacı İsmet adlı mekanını kapatıp Aykut Yenice Lokantası'nı açtığı sırada işyeri değişikliği nedeniyle vergi kaydını kapattığında İLGO seçimi olduğunu belirterek, İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu ve Doğan Kılıç'ın başkanlığını düşürmek için harekete geçtiğini, ancak mahkemenin başkan olduğu yönünde karar verdiğini söyledi. Yenice şöyle konuştu:

"Mevcut Birlik Başkanı, yönetim kurulunun evine işyerlerine mektuplar atıyorlar. 'Mehmet Ali Susam selam söyledi istifa edin yoksa yanacaksın mal varlığına el konacak' diyor. Sahtekarlık ve dolandırıcılık yaptığımı iddia ederek odadan haksız maaş aldığımı öne sürüyorlar. İzmir'i çok bilen, adalet abi Zekeriya Mutlu, 'Bana göre Yenice başkan değildir' diyor. Sen kimsin ya? Seçilmiş, dört kongre İzmir'de, yedi kongre Türkiye'de kazanan birine sen nasıl 'başkan değil' dersin. Savcılık ve bakanlık raporları geldi. İdare Mahkemesi 'Yenice başkandır' dedi. Türk adaleti karar verdi. Ne yüzle o koltukta oturacaksın adalet abi."

"FIRILDAK DOĞAN"

Doğan Kılıç'ın da aynı gerekçeyle mahkemeye başvurduğunu belirten Yenice, “Sekiz yıl yanımda duran, başkanvekilliği, karşı listemde olmasına rağmen yönetim kuruluma almışım, kendi işyerimde sigortalı çalışmış, bu kişi beni Cumhuriyet Savcılığı'na şikayet etmiş, 'Yenice esnaf değildir' demiş. Savcılık kavuşturmaya gerek yok kararı verdi. Dilekçesinde Türkiye'yi 'Türküye' diye yazan, tetikçi olarak abisinin dediklerini yapan biri" dedi. Yenice, Kılıç'ın AK Parti'de siyaset yaparken bir gün CHP rozetini taktığını ileri sürerek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a mektup yazdığını da anlattı Yenice, "Fırıldak Kubilay vardı fırıldak Doğan çıktı. Bu arkadaş geçen hafta beni Cumhurbaşkanı'na şikayet etti. Erdoğan'ın senin gibi fırıldaklarla uğraşacak zamanı yoktur. Mektupta bizim oda parasını zimmete geçirdiğimiz, gayrimenkullere dair iddiaları var. Yüreğin yetiyorsa gel yarın genel kurul yapalım" dedi.

"MÜFETTİŞ RAPORUYLA AKLANDIM"

Adil Müftüoğlu Lokantaları'nın sahibi Alper Okyay'ın da İLGO Başkanlığı'na "Dedemin mirasını yediler, odayı itibarsızlaştırdılar" diyerek, aday olduğunu hatırlatan Yenice, şöyle konuştu:

"İESOB desteğini almış bulunmaktayım' diyor. Abisi, 'çık konuş' diyor konuşuyor. 2010 yılında biz bu filmi gördük. 2010 seçimlerinde bu arkadaşların söylediklerinin aynısını o zamanki rakibim söyledi ve 'kaynaklar satıldı para nerede' diye broşür bastırdı. Bunun üzerine Gümrük ve Ticaret Bakanlığı müfettiş gönderdi. Müfettiş raporunda, 'Yenice ve yönetim kurulu yaptıkları her şeyi yasalara uygun Birlik ve Bakanlıktan onay alarak yapmıştır' diye yazdı. Senin bu iddialarınla ilgili olarak 2010 yılında beni akladı. Otur oturduğun yerde, işine gücüne bak, kimsenin kuyruğu olma. Merhum Ahmet Piriştina'nın sözü vardı, Şato'yu Türk evi yapacaktık ama bir şeye sinirlendi vermedi. Dönemin Konak Belediye Başkanı balicilerin mekanı olan Hürriyet Parkı'ndaki yeri bize verdi. Hürriyet Parkı'nı İzmir'e kazandırdık. Bütün bu harcamaları o tesis için harcadık. 2004 yılında DYP'den belediye başkan adayı oldum. Siyasi nedenlerle CHP'li belediye bizi tesisten attı. Trilyon dediği arsa protokol ile İESOB'ne devroldu."

KİŞİSEL HESABA PARA AKTARIMI

Yenice, Okyay'ın 2005 yılında Adil Müftüoğlu'nu hastaneye kan tahlili yaptıracağız diye götürüp mirasa el koymak için vasilik aldığını öne sürerek, "O dönem 10 milyon lira bankada nakit para çıkıyor. 1960 yılında İzmir'de bulaşıkçılık yapan birinin 2005 yılında bankada nasıl 10 milyon parası olur ya? Arkadalar beni Cumhurbaşkanı'na şikayet ediyor. Odanın parasını şahsi hesaplarıma yatıyormuşum diye. Kişi kendinden bilir işi. Adil Müftüloğlu'nun ruhundan özür diliyorum. 21 Şubat 2001 yılında odaya ait günlük hesapta bulunan 4 bin lira para çekilmiş ve daha çok faiz getirmesi için Adil Müftüoğlu'nun 70 bin 440 bin lira olan kişisel hesabına aktarılmış. O dönem yönetim kurulu üyeleri tepki gösterdi. Bu ağır cezalık ve hapislik bir olay. Biz bu konuyu yıllarca ağzımıza almadık ama şimdi miraşçılarına dava açacağım. Odamızın parasını geri verin. Sen buradan ne aldın, faiz aldın? Ya ölsen o gün kime anlatacağız biz bu durumu. Oturduğun servetin üzerinde İLGO'un alınteri var. Ben oda başkanı olduğumda beş lokantam vardı. Bugün Yenice Lokantası'nı ayakta tutmak için uğraşıyorum. Benim babam bana 10 milyon lira para bırakmadı. Büyük lokma yiyeceksin büyük laf etmeyeceksin" dedi.

"LİNÇ OPERASYONU"

İLGO Başkanı Yenice kendisinin, babasının ve dedesinin İzmir'in yemek kitaplarına konu olduğunu belirterek, "Senin de kitabın var BESAŞ saadet zinciri kitabın var. Dolandırıcılık, zimmette geçiyorsun. Sen kendine bak, senin çapın Yenice'yi karalamaya yetmez. İzmir'in genlerinde 1912'den beri biz varız. Zekeriya Mutlu'nun işyerini söyleyin bana. Vergi rekortmeni oldu. Ya senin işyerin nerede turşucu? Bırakın fason adaylarla ortaya çıkmayı gelin odaya kaydolun karşıma aday olarak siz çıkın. Bu yapılanları Yenice'nin şahsında linç edilme operasyonu olarak değerlendiriyorum. Odamızın bir Allahın kuluna bir lira borcu yoktur hiçbir resmi daire üzerinde haczi yoktur" diye konuştu.

Elif DEMİRCİ / İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

 

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Lokantacılar'da yağ kızdı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 13 Nisan 2016 tarihinde saat 13 49’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Lokantacılar'da yağ kızdı haberi güncellenecektir.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Ağustos 2017, Cumartesi
  • İmsak
   04:35
  • Guneş
   06:22
  • Öğle
   13:26
  • İkindi
   17:11
  • Akşam
   20:09
  • Yatsı
   21:42
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı