Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Lokallerde canlı müzik artık izinle

  Nuray BABACAN / ANKARA
  12 Ağustos 2012 - 00:00Son Güncelleme : 12 Ağustos 2012 - 01:38

  Derneklerle ilgili yönetmelik değişikliğine gidecek olan İçişleri Bakanlığı, hazırladığı taslakta, dernek lokallerinde canlı müzik yapılmasını izne bağladı. Yeni yönetmelik yılbaşından itibaren yürürlükte olacak.

  İÇİŞLERİ Bakanlığı, Dernekler Yönetmeliği’ni değiştiriyor. Derneklere ve dernek lokallerine yeni kurallar geliyor. Lokallerde canlı müzik için artık izin gerekecek. Uyuşturucu, kumar ve silaha sıkı takip yapılacak. Yönetmelik, yabancı vakıfların Türkiye’deki faaliyetlerini de rahatlatıyor. Yönetmelik Taslağına göre, dernek yönetim kurulu üyeleri, cep telefonu mesajıyla Genel Kurul’a davet edilebilecek. Düzenlemeyle, dernekler için bağış toplama yetkisi verilen kişilerle ilgili kurallar da yeniden belirlendi.

  Yabancılara yeni haklar

  Değişikliğe göre yabancı vakıflar, Türkiye’de yeni vakıf kurabilecek veya kurulmuş vakıflara katılabilecek. Bu vakıflar, Medeni Kanun hükümlerine göre kurulmuş vakıflar hakkında uygulanan mevzuata tabi olmayacak. Mevcut düzenlemede, yabancı vakıflar, Türkiye’de sadece şube açabiliyor, üst kuruluşlara katılabiliyorlardı.

  Belgesi yoksa alkol de yok

  Yetkili birimlerden, alkollü içki satış belgesi alamayan veya bu belgesi iptal edilmiş derneklerin lokallerinde, alkollü içki verilemeyecek. Bu lokallerde, halkın huzuru açısından sakınca bulunmaması kaydıyla canlı müzik yapılabilecek. Ancak bunun için mülki idare amirliğinden izin alınması zorunlu olacak. Canlı müzik izni verilen yerlerde, belirlenen saatler dışına çıkılmayacak. Aksi durumda izin iptal edilecek.

  Kumar denetimi eskisi gibi

  Kumar oynatıldığı, izinsiz içki kullanıldığı, umuma açık yer durumuna geldiği ve yönetmelik hükümlerine aykırı hareket ettiği tespit edilen lokaller, mülki idare amiri tarafından 30 günü geçmemek üzere kapatılacak. Kuralları 3 kez ihlal eden lokallerin izin belgeleri iptal edilecek.

  Uyuşturucu ve silah takibi

  Uyuşturucu madde imal edildiği, satıldığı, kullanıldığı veya bulundurulduğu, silah bulundurulduğu veya satıldığı, genel güvenliğe ve genel ahlaka aykırı faaliyetlerde bulunulduğu tespit edilenler lokallerin izin belgeleri derhal iptal edilecek. Soruşturma evrakı derhal Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilecek. Bu derneklerin yeniden lokal açma başvuruları, 1 yıl süreyle işleme alınmayacak.

  Okullarla mesafeyi mülki amir ölçecek

  OKULLARLA açılacak lokal arasındaki uzaklığın 100 metreden az olmayacağına ilişkin hükmün uygulanmasında bundan sonra dernekler değil, lokal açma izni veren mülki idare amiri yetkili olacak. Yönetmelik 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren geçerli olacak.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı