Gündem Haberleri

  Lojman cinayeti soruşturması için Aktaş dinlenecek

  a.a.
  26.10.2005 - 17:59 | Son Güncelleme:

  Eski Milletvekili Erol Güngör'ün oğlu Mustafa Güngör'ün milletvekili lojmanlarında öldürülmesinin aydınlatılması ve sorumluların belirlenmesi amacıyla kurulan Meclis Araştırması Komisyonu, eski İçişleri Bakanı Kutlu Aktaş'ı dinleyecek.

  Eski Milletvekili Erol Güngör'ün oğlu Mustafa Güngör'ün milletvekili lojmanlarında öldürülmesinin aydınlatılması ve sorumluların belirlenmesi amacıyla kurulan Meclis Araştırması Komisyonu, cinayetten birkaç ay sonra seçim döneminde bakanlık yapan Aktaş'ı bilgisine başvurmak üzere davet etti.
  Aktaş'ın, “bakanlığı döneminde Gazeteci Uğur Mumcu ve Mustafa Güngör'ün öldürülmesiyle ilgili iki ayrı soruşturma ekibi kurduğu ve önemli bilgilere ulaşıldığı” yönündeki beyanı nedeniyle komisyona çağrıldığı öğrenildi.
  Komisyon, Ramazan Bayramı sonrasında yapacağı toplantıda Aktaş'ı dinleyecek.

  SEYDAGİL VE MUTLU DİNLENDİK

  Komisyon bugünkü toplantısında eski milletvekilleri Mehmet Emin Seydagil'in oğlu Ümit Seydagil ile Muhyettin Mutlu'nun yeğeni Menhullah Mutlu'yu dinledi. Mustafa Güngör'ün öldürülmesinin ardından “PKK'ya katıldıkları” iddia edilen Seydagil, PKK tarafından kaçırıldığını ve 9 gün dağda kaldıktan sonra döndüğünü belirterek, cinayetle ilgisi olmadığını söyledi. Seydagil, Mustafa Güngör'ü tanımadığını vurguladı.

  Cinayetten sonra kendisiyle ilgili ortaya atılan iddiadan rahatsız olduğunu, bu nedenle olayın bir an önce aydınlatılmasını istediğini kaydeden Seydagil, “Çevreme karşı zor durumdayım. Katilin bir an önce bulunmasını istiyorum” dedi.
  Menhullah Mutlu da amcasının milletvekili olması nedeniyle lojmanlarda kaldığını ifade ederek, cinayetle ilgisi ve bilgisi olmadığını kaydetti. PKK tarafından kaçırıldığını ve dağda 29 gün kaldığını anlatan Mutlu, “Cinayeti daha sonra öğrendim” dedi. Komisyon, önerge sahibi olarak CHP Grup Başkanvekili ve İzmir Milletvekili Kemal Anadol'u da dinledi. Anadol, cinayetin aydınlatılması gerektiğini belirterek, komisyonun çalışmalarının önemli olduğunu vurguladı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı