Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Lodos Ege'de deniz trafiğini etkiliyor

  Hürriyet Haber
  24.11.2001 - 15:49 | Son Güncelleme: 24.11.2001 - 15:49

  Yurdun büyük bölümünü etkisi altına alan lodos, Ege Denizi`nde, deniz trafiğini olumsuz etkiliyor. İngiltere ve Liberya bandıralı 2 yolcu gemisi, Marmaris Limanı`na sığınmak zorunda kaldı. Bursa`da dün gece etkili olan şiddetli lodos, hasara yol açtı. Zaman zaman hızı saatte 80 kilometreye ulaşan lodos, Namazgah Mahallesi`nde bir binanın çatısını uçurdu, elektrik tellerinin kopması yüzünden, bazı semtlerde elektrikler kesildi.

  Ege Denizi'nde hızı saatte yer yer 48 deniz miline çıkan lodos nedeniyle sabah İngiltere bandıralı ``Victoria`` adlı yolcu gemisi Marmaris Limanı`na demirledi. 650 yolcu ve 360 mürettebatı bulunan yolcu gemisinin, Rodos`a giderken fırtına nedeniyle rotasını değiştirdiği belirtildi.  

  Bu arada, Antalya`dan İtalya`nın Santorini limanına gitmek üzere yol çıkan Liberya bandıralı ``Costa Clasica`` adlı yolcu gemisi de, şiddetli lodos nedeniyle Marmaris iç limanına demirledi. 700 yolcu ve 120 mürettebatı bulunan gemi, alargada tutuluyor.  

  Hava koşullarının uygun olması durumunda her iki geminin bu akşam Marmaris`ten ayrılması bekleniyor.

  LODOS BURSA'DA DA HASARA YOL AÇTI

  Bursa'da da dün akşamdan bu yana etkili olan lodos yaşamı olumsuz etkiliyor. Zaman zaman hızı saatte 80 kilometreye ulaşan lodos, Namazgah Mahallesi`nde bir binanın çatısını uçurdu, elektrik tellerinin kopması yüzünden, bazı semtlerde elektrikler kesildi. Trafik sinyalizasyon sistemine de zarar veren lodos nedeniyle kentin değişik bölgelerindeki 7 binada yangın çıktı. Yangınlar, itfaiye ekiplerinin müdahelesi sonucu kısa sürede söndürüldü.

   Lodos, Namazgah ve Teleferik gibi kentin yüksek semtlerinde daha fazla etkili olurken, Meteoroloji yetkilileri, şiddetli rüzgarın, yerini bugün yağışa bırakmasının beklendiğini bildirdiler.

  Öte yandan Bursa Valiliği de bu akşama kadar sürecek lodosa karşı  vatandaşları uyardı.  Valilikten yapılan yazılı açıklamada, kent genelinde etkili olan lodosun, akşam saatlerinde yerini yağışa bırakacağı belirtilerek, vatandaşlardan özellikle karbonmonoksit gazı zehirlenmeleri konusunda dikkatli olmaları istendi.

  Zorunlu olmadıkça çocuk ve yaşlıların sokağa çıkmamaları uyarısında bulunulan açıklamada, sobaların mümkün olduğunca yakılmaması, uyunan odalarda yanan sobaların ise söndürülmesi gerekliliği vurgulandı.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı