Dünya Haberleri

  Livni: Annapolis devam edecek

  A.A.
  05.10.2008 - 21:50 | Son Güncelleme:

  Livni Kudüs'te, Dışişleri Bakanlığı bünyesinde düzenlenen, "politika ve strateji" konferansının açılışında yaptığı konuşmada, geçen yıl kasım ayından bu yana devam eden ABD destekli, Filistinlilerle barış sürecine atıfta bulunarak, "Annapolis devam edecek" dedi.

  Livni, "İçerden ve dışardan gelecek zorluklara karşı, siyasi istikrarı korumaya yönelik adımları da bir an önce atmaları gerektiğini" kaydetti.

  Konferansın, Livni'nin, Kadima'nın başına seçilmesinden sonra İsrail'in dışişleri politikasının nasıl bir yön çizeceğine ilişkin işaretleri ortaya koyması bekleniyor.

  Konferansa, İsrail'in yabancı ülkelerde görev yapan bazı büyükelçilerinin yanısıra, Knesset'in (İsrail parlamentosu) Dışişleri ve Savunma Komisyonu üyeleri de katılıyor.

  Konferansın açılış bölümünde, İsrail ve Filistin'i ziyaret eden Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, ABD'nin yeni İsrail Büyükelçisi James Cunningham, Almanya'nın eski Dışişleri Bakanı Joschka Fischer ile Filistin Yönetimi Dişişleri Bakanı Riyad Malki de yer aldı.

  MALKİ: "YENİ ABD BAŞKANININ BELLİ OLMASINI BEKLİYORUZ"

  Malki, gelecek aylara ilişkin tereddütlerinin arttığını belirttiği konuşmasında, özellikle ABD'de yapılacak başkanlık seçimlerine değinerek, "Kimin başkan olacağını görmeyi bekliyoruz" dedi.

  Riyad Malki, ABD başkan adayları Barack Obama ile John McCain arasında, Orta Doğu barış süreci ve İsrail-Filistin sorunu konusunda büyük farklılıklar olduğunu söyledi.

  Livni'nin, İsrail'de yeni hükümeti kurmayı başaracağını ümit ettiğini de ifade eden Malki, İsrail'in Batı Şeria'daki yerleşim birimleriyle ilgili çalışmalarını da eleştirdi.

  Bu arada, Livni ve Dışışleri Bakanlığı Müsteşarı General Aaron Abramovich'in konferanstaki asıl hedeflerinin, bakanlığın askeri ve dış politika kararlarında Askeri İstihbarat, İç Güvenlik servisi Şin Bet, Mossad ve Savunma Bakanlığı kadar söz sahibi olmasını sağlamak olduğu belirtiliyor.

  Üst düzey Dışişleri yetkilileri, Haaretz gazetesine yaptığı açıklamada, askeri kuruluşların kabine ve güvenlik kabinesine yönelik tavsiyeleriyle ilgili hakimiyetini kırmanın amaçlandığını kaydettiler.

  3 gün sürecek konferanstan sonra hazırlanacak dış politika değerlendirmeleri ve tavsiyelerin, onay için güvenlik kabinesine sunulacağı bildirildi.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı