« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Livanelioğlu: Vicdani kanaat ile ceza verilmez

Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi'nin (CAS), milli atlet Süreyya Ayhan Kop'u ömür boyu pistlerden men ederken, eşi ve antrenörü Yücel Kop'un 2 yıllık cezasını kaldırmasının yankıları sürüyor.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü (GSGM) Doping Uzmanı Dr. Kaya Livanelioğlu, Süreyya Ayhan'ın dopingli yakalanmasında somut bir dahli olduğu kanıtlanamayan Yücel Kop'a, uluslararası kural ve teamüllere göre 'kanaatle' ceza verilmesinin hatalı bir karar olduğunu hatırlatarak, “Yücel Kop'a 'vicdani kanaatle' verilen hatalı ceza, CAS'tan dönmüştür” dedi.

Antrenör Kop'a verilen cezanın başlı başına bir skandal olduğunu ifade eden Dr. Livanelioğlu, “CAS'a gidilmesi halinde, bu cezanın kaldırılacağını yaklaşık bir yıl önce söylemiştim. Federasyon, yetkisini kötüye kullanarak, Yücel Kop'u ceza kuruluna sevk etmiş, somut kanıtlara dayanılmadan skandal bir karar verilmiştir. Yücel Kop da savunmasında, bu olayda kendisine yer verilmesini anlamadığını, ne ile suçlandığını bilmediğini, federasyon başkanı ile aralarında husumet bulunduğunu ve bu nedenle ceza kuruluna sevk edildiğini belirtmiştir” diye konuştu.

Dr. Livanelioğlu, doping suçları yargılamalarında somut kanıtlara, belgelere, itiraflara, ifadelere dayanmadan, sadece vicdani kanaat ile ceza verilemeyeceğini vurgulayarak, şöyle konuştu: “Bu mantığa dayanırsak, çok pahalı olan analizlere de pek gerek yoktur. Vicdani kanaatle sporcuda yasaklı madde olduğunu ileri sürerek ceza verebiliriz. Dünyanın her yerinde, doping suçlarını yargılayan kurum ve kurulların, somut delillerle ilgilendiğini ve bunlara dayanarak karar verdiğini belirtmek isterim. Bugüne kadarki CAS kararlarına bakıldığında, vicdani kanaat ile verilmiş bir cezaya rastlayamazsınız.”

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler