Litvanya da euroya geçti

Hürriyet Haber
01.01.2015 - 09:41 | Son Güncelleme:

Litvanya bugün itibarıyla euroya geçti. Böylece 27 üyeli Avrupa Birliği'nde resmi para birimi Euro olan ülkelerin sayısı 19'a çıktı.

Litvanya da euroya geçti

Diğer iki Baltık ülkesi Estonya ve Letonya, euroya daha önce geçmişti.
Bazı Litvanyalılar, euroya geçişle fiyatların artacağından endişe ederken kamuoyu yoklamaları halkın genelinin yeni para birimine iyimser baktığına işaret ediyor.

Hükümet yetkilileri, euronun sadece yatırımları güçlendirmekle kalmayacağını, aynı zamanda Batı'yla entegrasyonu derinleştireceğini söylüyor. Merkez Bankası Başkanı Vitas Vasiliauskas, "Mevcut jeopolitik duruma bakınca euroya geçmek için en uygun zaman" dedi. Uzmanlar Litvanya ekonomisinin istikrarlı bir büyüme ivmesi yakaladığını söylüyor. Ekonominin 2015'te yüzde 3.1 oranında büyüyeceği tahmin ediliyor.

Ama Rusya'daki ekonomik krizin Litvanya'yı da etkilemesinden endişe ediliyor. Rusya, Litvanya'nın önemli bir ticaret ortağı. Ancak Ukrayna nedeniyle uygulanan yaptırımlar Rusya-Avrupa Birliği ilişkilerinde gerginliğe neden oldu. Daha önce Sovyetler Birliği'nin parçası olan Litvanya, Mart'ta bağımsızlığının 25'nci yılını kutlayacak.

Litvanya da euroya geçti


Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı