Gündem Haberleri

  Litvanya Cumhurbaşkanı Grybauskaite askeri nakliye uçağıyla İstanbul'da

  DHA
  09.12.2014 - 13:12 | Son Güncelleme:

  TÜRKİYE resmi ziyaretini Litvanya Hava Kuvvetleri'ne ait C-27 tipi askeri nakliye uçağı ile yapan Litvanya Cumhurbaşkanı Dalia Grybauskaite, bugün yine aynı askeri uçakla Ankara’dan İstanbul’a geldi.

  Conrad Otel'de düzenlenen foruma Litvanya Cumhurbaşkanı Dalia Grybauskaite, Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, MÜSİAD Başkanı ve DEİK Başkan Yardımcısı Nail Olpak ile Türk ve Litvanyalı işadamları katıldı.

  Grybauskaite askeri nakliye uçağıyla İstanbul'da

  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Türkiye'nin, 2003-2013 döneminde Gayri Safi Yurtiçi Hasılasındaki büyümeyi işaret ederek, hemen hemen tüm Avrupa Birliği ülkelerini geride bıraktığını, bu büyümeyle birlikte Gayri Safi Yurtiçi Hasılanın 603 milyar avroya ulaştığını kaydetti. Türkiye'nin dünyanın on yedinci, Avrupanın ise altıncı büyük ekonomisi haline geldiğini vurgulayan Eker, 2008 krizinden beri Avrupa'da beş milyon civarında kişinin işini kaybettiğini, Türkiye'de ise 6,5 milyon istihdamın yaratıldığına dikkat çekti.

  "BİRÇOK ALANDA İŞBİRLİĞİ YAPMAYI ÖNGÖRÜYORUZ"

  Türkiye'nin yatırım yapmak için son derece cazip bir ülke olduğunu anlatan Eker, “56 ülke, bir buçuk milyar nüfusa komşu bir kavşak konumundayız. Bu bölge dünya ithalatının üçte ikisinin gerçekleştiği bölge. Türkiye de yatırım yapmak bu bölgeye açılan kapıya sahip olmak demektir" dedi. Litvanya'nın AB'nin gelişen ekonomileri arasında önemli bir yere sahip olduğunu dile getiren Eker, “2012-2013 yıllarında da Litvanya, AB ortalaması üzerinde devam etmiştir. Türkiye ve Litvanya bölgelerindeki etkinlikleri için daima ileriye gitmeye çalışan iki ülkedir. Bu iki ülke arasındaki ilişki ortak değerlere dayanmaktadır. Bu nedenle zaman, sahip olan potansiyeli ortaya çıkarma, kapasitenin daha üstüne çıkarma zamanıdır" dedi. Eker, bu toplantılar sonunda imzalanacak protokoller ile sanayiden tarıma, enerjiden çevreye, eğitimden ulaştırmaya, turizmden savunmaya kadar birçok alanda işbirliği yapmayı öngörüyoruz" dedi.

  Buradaki sorumluluğun iki ülke işadamlarının omuzlarında olduğunu belirten Eker, ilişkiler üzerinde kurulan sağlam zemin üzerinde önümüzdeki dönem büyük ve önemli projelere imza atılacağını ifade etti.
  Türkiye'de faaliyet gösteren 29 Litvanyalı şirketin var olduğunu belirten Eker, Litvanyalı şirketleri Türkiye de daha fazla yatırım yapmaya davet ederek, Türk yatırımcıları da Litvanya'da daha çok yatırım yapmaya davet etti.
  Cumhuriyetin yüzüncü yılı olan 2023 yılına kadar ulaşımda 80 milyar avro,enerjide 108 milyar avro yatırım yapmayı planlamakta olduklarını açıklayan Bakan Eker, “Şimdi zaman ekonomik işbirliğimize yeni bir ivme kazandırma zamanıdır. Daha az kamunun daha fazla özel sektörün işbirliği için daha sağlam ekonomik işbirliği hedefliyoruz" şeklinde konuştu.

  "TÜRKİYE'NİN AB ÜYELİĞİNİ DESTEKLİYORUZ"

  Litvanya Cumhurbaşkanı Dalia Grybuaskaite, dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşme sonrası iki ülke fikirlerinin birçok konuda aynı olduğunu söyleyerek, “ Cumhurbaşkanı Erdoğan'la dün bir görüşme gerçekleştirdik. NATO, ekonomi, eğitim dahil bütün bu alanlarda kendisi bizimle aynı düşüncülere sahip. Her iki ülkenin bu ilişkileri sürdürmek istemesi çok önemli. Türkiye bizim için çok önemli bir ülke. Özellikle NATO konusu çok önemli. Aynı anlayış içinde olmamız da bu anlamda çok önemli. Bütün alınan kararlarda birbirimizi destekliyoruz. Türkiye'nin AB üyeliğini destekliyoruz. Müzakere sürecinin daha da hızlanmasını istiyoruz" dedi.
  Toplantının sonunda Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker , Litvanya Cumhurbaşkanı Grybuaskaite'ye bir plaket takdim etti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı