Little Big, 7 kıtanın 6’sına mağaza açtı

Demet CENGİZ BİLGİN
13.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

Türkçe biraz büyük anlamına gelen Little Big, biraz fazla büyüyerek, 7 kıtanın 6’sında mağaza açtı. Antarktika hariç dünya üzerindeki bütün kıtalara LTB by Little Big ismini taşıyan Çak Tekstil, her ürünün üzerine taktığı İstanbul kartpostalıyla Türkiye tanıtımına da katkı da bulunuyor.

ÇAK Tekstil’in 1994 yılında yarattığı jean markası Little Big, dünya üzerinde bulunan 7 kıtanın 6’sında mağaza açtı. LTB by Little Big, 11 yılda Antartika hariç tüm dünyaya yayıldı. Türkiye’nin en büyük jean ve denim ihracatçılarından olan LTB’nin, 70 ülkede 37 mağazası ve 100’lerce korneri bulunuyor. Çakoğlu ailesi 1940’lı yıllarda başladığı manifaturacılığın ardından konfeksiyonculuğa, en sonunda da markalaşmaya va mağazalaşmaya soyunmuş. Çak Tekstil Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Çakoğlu, "Bizimkisi, Türkiye’de pek çok şirketin yaşadığı gibi tesadüf bir başarı değil. Bu her aşaması planlanmış, hesaplanmış bir çıkış" dedi.

YENİ HEDEFLER: Fatih Çakoğlu, dünyanın önde gelen markalarına başlayan ihracatın ardından kendi markalarıyla ihracata başladıklarını belirterek şunları söyledi: "Yurt dışında 17’si bize ait, 20’si franchise 37 mağazamız var. Japonya, Güney Kore, Hong Kong ve Çin’de 2-3 ay içinde toptan ofisi açacağız. Orada da dünyanın diğer yerlerinde olduğu gibi multi-markaların bulunduğu çok katlı mağazalarda bulunacağız. Bu yıl Shangai, Tokyo, Hong Kong’da ve Seul’de amiral gemisi niteliğinde mağazalar açacağız. 2006’da ayrıca Barcelona, Londra, Paris, Los Angelas, Milano, Dublin, Kophenhag ve Tel Aviv gibi 15 kadar şehirde mağaza açma planımız var."

YURTDIŞI FAALİYETLERİ: Daha çok multi-markaların satıldığı çok katlı mağazalarda bulunduklarını ve GStar, Pepe gibi önemli jean markalarıya yan yana standlarda yer aldıklarını anlatan Çakoğlu şöyle konuştu: "New York Soho, Amsterdam Kalve, Köln Elm, Roma Viadel Corso gibi dünyanın önemli caddelerinde mağazalar açtık. Şu anda mağazamız olan ülkeler arasında Hollanda, Almanya, İtalya, Çek, Macaristan, Mısır, Rusya ve Avustralya’yı sayabiliriz. Sadece Çek Cumhuriyeti’nde 12, Rusya’da 16 mağaza var. 70 ülkede kendi kornerlerimiz dahil 11 bin kadar satış noktasında varız. Almanya’da 2 bin 200, Hollanda bin 200, İskandinav ülkelerinde 650, İngiltere’de 500, İtalya’da 900, Polonya’da 250, Fransa’da 600, Rusya’da 2 bin 400, ABD’de bin 400 satış noktasına ulaştık."

9,5 MİLYON LTB: Çakoğlu, 2005 yılında 3,5 milyon adet LTB ürünü ihraç ettiklerini belirterek, Türkiye’deki satışlarla bu rakamın 9,5 milyon adet olduğunu söyledi. 2005 cirolarının 250 milyon dolar civarında olduğunu kaydeden Çakoğlu, ihracatın cironun yüzde 60’ını oluşturduğunu bildirdi. Üretimin yüzde 70’ini LTB markasıyla yaptıklarını hatırlatan Çakoğlu, "Türkiye’de ise şu anda 70 tane kendi mağazamız ve 300 kadar bayimiz var. Bu yıl bu 120 mağaza sayısı hedefliyoruz" dedi.

Dünyaya modayı öğreten İtalya’ya kadar gittik

İTALYA’nın dünyaya modayı öğreten ülke olarak tanındığını hatırlatan Çakoğlu "İtalya’da 900 satış noktasına ulaştık. Her şehirde LTB var. Roma’da bulunan dünyanın en önemli üçüncü caddesi Viadel Corso’da mağaza açtık. LTB’yi İtalya’da daha yüksek seviyeli bir marka olarak konumlandırdık. Fiyatlarımız 80-500 Euro aralığında" dedi.

Kartpostal etiketle İstanbul tanıtımı

LTB by Little Big, yurtdışında sattığı bütün ürünlere İstanbul kartpostalı şeklindeki etiket de takıyor. Kartpostal etiketle İstanbul’un tanıtımı yapılıyor.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı