Gündem Haberleri

  Listeler tutmuyor

  Hürriyet Haber
  28.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Araçların çekilebileceği özel otoparkların listesini edinmek üzere yaptığımız başvurudan sonra, 10 gün içinde hepsi de resmi olan 3 ayrı liste elimize ulaştı. Ama listedeki otoparklar birbirini tutmuyor.

  İstanbul'un çekici sorunuyla ilgili haberimizi hazırlarken, öncelikle şehirde yanlış park eden araçların çekilebileceği otoparkları öğrenmek istedik.

  Bunun için İstanbul Trafik Vakfı'na başvurduk. Çünkü, başkanı Vali olan ve başlıca fonksiyonu da otopark işletmek olan İstanbul Trafik Vakfı, çekilen otomobiller konusunda yetkiliydi. Vakfın kendine ait otoparkları vardı; ama bu otoparklar çekilen otomobillere yetişmediği için özel otoparklarla da anlaşma yapmıştı.

  İstanbul Trafik Vakfı'ndan bütün bu otoparkların listesini almak için İstanbul Valiliği'ne başvurduk. İstanbul Trafik Vakfı'nın cevap yazısı 17 Şubat'ta geldi.

  Bu listede yer alan ve 18'i bizzat Vakfa, 27'si ise Vakfın anlaşma yaptığı özel şahıslara ait toplam 45 otopark, otomobillerin yasal olarak çekilebileceği otoparklardı. Bu listeyi yayımladık.

  İkinci liste geliyor

  Bu listeyi yayımladığımız gün, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden arandık. Listemizin yanlış olduğunu söyleyen bir yetkili, 23 Şubat çarşamba günü ‘‘Doğru listeyi fakslıyorum’’ diyerek ikinci bir liste yolladı. Bu liste, yine otomobillerin çekilebileceği özel otoparkların ve Trafik Vakfı'na ait otoparkların listesiydi. Ancak ilk listeyle hiç benzeşmiyordu.

  Oysa sorumuz basitti ve en başından beri, bu konuda yetkili olan İstanbul Trafik Vakfı'nın anlaşma yaptığı kaç tane özel otopark olduğunu ve isimlerini öğrenmek istiyorduk. Ama ortada iki farklı liste vardı.

  Üçüncü liste geliyor

  Sorularımıza cevap arıyorduk ki, iki gün sonra yani 25 Şubat cuma günü üçüncü bir liste daha fakslandı. Hem de istemeden. Bu üçüncü liste de en az ilk ikisi kadar resmiydi. Yollayan İstanbul Emniyet Müdürlüğü Basın Protokol Şube Müdürlüğü'ydü.

  Bu listede, Trafik Denetleme Şubesi’nin, İlçe Emniyet Müdürlükleri'nin ve İstanbul Trafik Vakfı'nın anlaşma yaptığı özel otoparklar belirtilmişti.

  Bu üçüncü listedeki otoparkların da, ilk iki listeyle birbirini tutmadığı ortaya çıktı. Örneğin, Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şubesi (ikinci ve üçüncü liste karşılaştırıldığında) beş otopark dışında hepsini değiştirmişti, hem de üç gün içinde! İstanbul Trafik Vakfı ise, altı gün içinde üç otoparkla daha anlaşma yapmıştı!

  OTOMOBİLLERİN ÇEKİLMESİ İÇİN ANLAŞMA YAPILAN OTOPARKLAR

  BİRİNCİ LİSTE

  <ı>17 Şubat perşembe günü saat 16.17'de İstanbul Trafik Vakfı tarafından gazetemize fakslanan ve vakfın otomobil çekmek için anlaşma yaptığı 27 özel otoparktan oluşan liste

  OTOPARK ADI VE YERİ

  Hilal (Üsküdar)

  Paşa (Avcılar)

  Hepiş (Bakırköy)

  Ali Sami Yen

  (Mecidiyeköy)

  İstanbul (Ümraniye)

  Vatan (Aksaray)

  Vefa (Vefa)

  Merkez (Ümraniye)

  Topkapı (Topkapı)

  Sel Yediemin (Yenikapı)

  İnanlar (Topkapı)

  Yiğit (Kağıthane)

  Şafak (Esenler)

  Vakıf (Fatih)

  İnciburnu (Moda)

  Dağhan (Zeytinburnu)

  Kuleli (Yenibosna)

  Kadıköy Sanayi

  (Kadıköy)

  Altunizade (Altunizade)

  Yıldız (Yıldız)

  Karacabay (Unkapanı)

  Emin (Bakırköy)

  Merkez (Ümraniye)

  Reşitpaşa (Avcılar)

  Kamer TIR garajı (İkitelli)

  Şelale (İkitelli)

  Denizköşkler(Avcılar)

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı