Ege Haberleri

EGE

  Liseliye organ bağışı bilinci

  Ramazan ÇETİN, (DHA)
  27.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  DENİZLİ Devlet Hastanesi Organ Nakli Koordinasyon Birimi, Lütfi Ege Anadolu Öğretmen Lisesi’nde eğitim gören 250 öğrenciyi organ bağışı konusunda bilgilendirdi.

  Koordinatör Hemşire Deniz Bayrak, “Ülkemizde böbrek, karaciğer, kalp, pankreas, kemik ve kemik iliği, akciğer, ince bağırsak, kalp kapağı, kornea, tendon, kol ve deri nakli yapılmaktadır. 18 yaşından büyük ve akli dengesi yerinde olan herkes organlarının tamamını veya bir bölümünü bağışlayabilir. İleri yaş, süregelen sağlık sorunları, alkol ve sigara alışkanlığı organ bağışına engel değildir” dedi.

  Bayrak, ülkemizde yaklaşık 45 bin diyaliz hastası olduğunu ve böbrek beklediğini vurguladı, şunları söyledi:

  “Ne yazık ki bunların çoğu 20-40 yaş arası genç hastalar olup, yaşamlarını haftada 3-4 gün diyaliz makinelerine bağlanarak sürdürebiliyor. Bu da kişinin yaşam kalitesini düşürüyor ve kişiyi hayattan koparıyor. En iyi diyaliz koşullarında tedavi gören hastanın ortalama yaşam süresi 15 yıl. Ancak başarılı bir nakil ile makineye bağımlılık sona ermekte, yaşam süreleri yaklaşık ortalama 30-40 yıl uzamaktadır. Kalp ve karaciğer için ise aranılan organ bulunamazsa kısa sürede yaşamları sona ermektedir.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı