Eğitim Haberleri, Son Dakika, Haberler

EĞİTİM

  Liselilere af

  18 Temmuz 2008 - 10:51Son Güncelleme : 18 Temmuz 2008 - 10:03

  2 sene üst üste sınıfta kalıp atılma durumuna gelenlere ek sınav hakkı verilecek.

  Milli Eğitim Bakanlığıınca (MEB), ikinci defa sınıf tekrarına düştüğü için okulla ilişiği kesilen öğrencilere, 2007-2008 eğitim-öğretim yılına mahsus olmak üzere Ağustos ayında yeniden sınava girme şansı tanındı.

  Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, yayımladığı genelgede, Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Sınıf Geçme ve Sınav Yönetmeliği'nin 12 Haziran 2008 tarihinde yürürlüğe girdiğini anımsattı.

  Söz konusu yönetmelik ile Ağustos-Eylül döneminde yapılacak ortalama yükseltme ve sorumluluk sınavlarının, ders kesiminden bir hafta sonra başlayacak şekilde Haziran ayına çekildiğini kaydeden Çelik, sınavların 11 Temmuz 2008 tarihi itibarıyla sonuçlandığını ifade etti.

  “Konu ile ilgili yapılan değerlendirmede, az da olsa bir kısım öğrencinin tam olarak hazırlanamadan bu sınavlara girdiği ve istenilen başarıyı elde edemedikleri ile ilgili taleplerin Bakanlığa ulaştığını” bildiren Çelik, yönetmeliğin ders kesimine yakın bir tarihte yürürlüğe girmiş olmasının da dikkate alınarak 2007-2008 yılına özgü olmak üzere bu durumdaki öğrencilere şans tanınacağını kaydetti.

  Genelgeye göre, Eylül ayında yapılacak olan sorumluluk sınavı döneminde, önceki yıllardan sorumlu olunan dersler ile alan değişikliğinden dolayı sorumlu tutulan derslerin yanı sıra ders kesiminde gerçekleştirilen ortalama yükseltme ve sorumluluk sınavları sonu itibarıyla öğrenciler, öğrenim gördükleri sınıfta başarısız oldukları en fazla 4 dersten sınava alınacaklar.

  Sınava girilecek dersler 18-22 Ağustos 2008 tarihleri arasında öğrenci-veli işbirliğiyle belirlenerek, dilekçeyle okul müdürlüğüne bildirilecek ve sınav programı ilan edilecek. Cumartesi ve Pazar günleri de dahil olmak üzere günlük en fazla 4 derse kadar sınav yapılabilecek.

  İkinci defa sınıf tekrarı durumuna düşmesi sebebiyle 2007-2008 eğitim-öğretim yılı ders kesimi ve ortalama yükseltme sınavları sonu itibarıyla okulla ilişiği kesilen öğrencilerden, bu genelge kapsamında yapılacak sınavdan yararlanmak isteyenler, 15 Ağustos 2008 tarihi mesai saati bitimine kadar müracaat etmeleri halinde tekrar eski okullarına kayıtları yapılarak sınava alınacaklar.

  Sınavların yürütülmesinde herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi bakımından okul müdürlüklerince öğretmenlere gerekli duyuru yapılacak.

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 52 Yorum }
  • Ali Can Kaya 25.8.2008 17:48:34
   eğitim hakkı bir bireyin elinden alınamıyıcak haklardan birdir yok efendim iki yıl yok sınav yapıcaz kimseyi kandırmayın kimsenin kimseyi okuldan uzaklaştırmaya hakkı yoktur herkezin eğitim hakkı vardır bizim her bireye ihitiyacmız varken bu yaptığınız hiç doğru değil
  • yasemin aktilav 5.8.2008 13:59:38
   Nedendir bu haksızlık inanamıyorum. 2 yıl önceki öğrenciler bu ülkenin öğrencileri değilmiydi. 1. yıllarında başarısız olanlar tek dersten bile sınıfta kalırken, simdi de zorla çocukları geçirmek için ellerinden geleni yapıyorlar. <br>Kimin sucu kimin günahı okuma hevesini kaybeden bu cocukların sucu
  • sultan göktaş 4.8.2008 11:19:15
   valla öğretmenler biraz çalışsınlar hep tatil hep tatil biz daha fazla çalışıyoz ama aldığımız ücret daha düşük çalışın çalışın................
  • Branke Jozsi 26.7.2008 10:30:39
   Ya arkadaşlar, yazık değil mi bu talebelere?<br><br>Bırakın eğlensinler, arada sırada toplu diploma törenler düzenlensin, MEB bakanımız da kendilerini tebrik ederek yurdumuza ne kadar yararlı olduklarını belirtip teşekkür etsin.<br><br>Ne okullarda sorun çıkar, ne öğretmenler, talebeler "stres" e girer.
  • osmansadi temizel 24.7.2008 20:44:14
   geçen sene öyle değildi ama!!!<br>2006-2007 döneminde af çıkması söz konusu değil diyen bir daha af çıkmayacak diyen sayın bakanım bu sene fikrinmi değişti biz affı haketmiyomuyuz bu af neden 2006-2007 yıde kapsamıyor bunca insanın hakkı nolucak bizim vebalimizi nasıl üstleneceksinizz sayın bakanım???
  • ********* ************** 23.7.2008 13:26:19
   BENCE 2 YIL ÜST ÜSTE SINIFTA KALANIN ZATEN OKUMAYA NİYETİ YOKTUR. NEDEN DERSENİZ 2 YIL ÜST ÜSTE AYNI DERSLER GÖRÜLÜYOR. YANİ BENCE 2 YIL ÜST ÜSTE SINIFTA KALANDA BÜYÜK BİR SORUN VARDIR.
  Sayfa Başı
  Haberlerbabam ve ailesibabam ve ailesi 13. bölüm fragmanıbabam ve ailesi yeni bölüm fragmanıbabam ve ailesi son bölüm fragmanıbabam ve ailesi final fragmanıAvrasya TüneliUlaştırma Bakanlığı