Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Liselilerden Osmanlıca “okul gazetesi”

  AA
  25 Aralık 2014 - 12:35Son Güncelleme : 25 Aralık 2014 - 12:34

  Tokat'ın Erbaa ilçesindeki Fatih Anadolu Lisesi’nde seçmeli olarak Osmanlı Türkçesi dersi alan öğrenciler, Osmanlıca "okul gazetesi" çıkarmaya hazırlanıyor.

  Okul müdürü ve edebiyat öğretmeni Durmuş Sezgin, Osmanlı Türkçesi dersini 24 öğrencinin seçtiğini söyledi. Sezgin, "Bu ders geçen yıl Eylül ayından itibaren bugüne kadar okutulmakta. Öğrencilerimiz sözel ağırlıklı olduğu için daha çok tarih, edebiyat ve benzeri bölümleri tercih edecek. Üniversite de Osmanlı Türkçesi dersi en az 3-4 derse kaynaklık ediyor. Biz bunu öğrencilerimize söylediğimiz zaman çok hevesli şekilde bu dersi seçtiler. Şu anda memnunlar" diye konuştu.

  Haftada 2 saat ders verdiğini anlatan Sezgin, Osmanlı Türkçesini öğrenen çocukların Osmanlı dönemine ait metinleri okuyabildiğini, mezar taşlarında ve kitabelerde yazılanları anladığını dile getirdi.

  Sezgin, "Üniversiteye kayıt olduklarında bu dersin çok çok faydasını görecekler" dedi.

  Öğrencilere proje ve performans ödevleri verdiklerini anlatan Sezgin, "Osmanlı Türkçesi Gazetesi Projesi" kapsamında 10 kişilik proje ekibi oluşturduklarını, aylık "okul gazetesi" çıkarmayı planladıklarını söyledi.

  Öğrencilerin gazete için fotoğraf çekip haber metni hazırladığını belirten Sezgin, şöyle konuştu:
  "Bilgiyi uygulamaya dökmedikten sonra bizler tam anlamıyla benimseyemiyoruz. Öğrendiğimiz şeyi uygulamaya döktüğümüz zaman o tamamen zihnimize yerleşiyor, daha kullanılır hale geliyor. O anlamda okulumuzda proje ödevi var, performans ödevleri var. Biz de arkadaşlarımızla kararlaştırdık. Bir gazete çıkarma girişiminde bulunduk. Onunla ilgili de çalışmalarımız devam ediyor."

  Sezgin, gazeteyi 1 ay içerisinde çıkarmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

  11’inci sınıf öğrencisi Recep Deniz de Osmanlı Türkçesini çok sevdiğini, bu dersin üniversite yıllarında çok faydasını göreceğine inandığını söyledi. Deniz, "Bayağı bir mesafe kat ettik, bir senedir emek harcıyoruz. Ben haber topluyorum. Arkadaşlarım haberin metnini hazırlıyor" dedi.

  Öğrencilerden Ayşegül Korkmaz ise "Çok sevdiğim bir ders çünkü öğrendikçe insanın daha da okuyası geliyor. 10 kişilik proje ekimiz var. Gazetemiz sıkıcı olmasın diye herkes farklı konularda haber topluyor" şeklinde konuştu.

  Korkmaz, okulun etkinliklerinin yanı sıra bilim ve sağlık haberlerinin yer alacağı gazetede fıkra bile olacağını sözlerine ekledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı