Liseliler Baba'ya iki saatte eşofman dikecek

Hürriyet Haber
18 Nisan 1998 - 00:00Son Güncelleme : 18 Nisan 1998 - 00:01

İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) ve Bahçelievler Belediyesi'inin işbirliği ile yaptırılan Yenibosna Hazırgiyim ve Konfeksiyon Meslek Lisesi'inin açılışı bugün yapılıyor. Lise'nin öğrencileri okulun açılış törenine katılacak olan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e, ölçülerini alıp iki saatte dikecekleri eşofmanı armağan edecekler.

Törene gelen Demirel'in ölçüleri iki öğrenci tarafından tören başında alınacak. Tören başladıktan sonra öğrenciler pratik eğitim için kullanacakları bilgisayarlı kalıp sistemi ile kalıp çıkartacak. Kalıp çıkartıldıktan sonra öğrenciler Cumhurbaşkanı'ının beden ölçülerine göre eşofmanı dikecekler. Törenin bitimine yakın dikilen eşofman Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e armağan edilecek. Böylece okul ilk elbisesini Süleyman Demirel için dikmiş olacak.

425 MİLYARLIK OKUL

Bugün hizmete girecek Hazırgiyim ve Konfeksiyon Meslek Lisesi 425 milyar liraya mal oldu. Toplam bin 500 öğrenci kapasiteli, 20 derslikli Lise'nin açılış törenine İHKİB Başkanı Okan Oğuz, İstanbul Valisi Kutlu Aktaş, Milli Eğitim Müdürü Ömer Balıbay, Bahçelievler Belediye Başkanı Saffet Bulut katılacak.

Bu öğretim yılında yetenek sınavı ile öğrenci almaya başlayan okulda model eğitim, numune eğitim, kalıp eğitim, kalıp sistemleri ilişkileri sınıfları yeralıyor. Öğrenciler okulda yeralan 30 sanayi tipi dikiş makinası, 20 özel dikiş makinası, dört üniteden oluşan kalıp çıkarma sistemleri ile aynı zamanda pratik eğitim de görüyorlar. Okulda bir seminer salonu ve kitaplık da bulunuyor. İHKİB daha önceden de Avcılar Hazır Giyim ve Kongeksiyon Meslek Lisesi'ni, İHKİB Moda ve Konfeksiyon Meslek Yüksekokulu'nu devreye sokmuştu.


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı