Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Liseliler ABD Uzay ve Roket Merkezi’nde eğitim aldı

  Hürriyet Eğitim
  17.04.2016 - 11:04 | Son Güncelleme: 17.04.2016 - 12:59

  Türkiye’den üç lise öğrencisi ABD Uzay ve Roket Merkezi’nde burslu olarak eğitim programlarına katıldı.

  Honeywell Leadership Challenge Academy (HLCA) tarafından ikinci kez düzenlenen burs programı ile Türkiye’den üç başarılı lise öğrenci, ABD Uzay ve Roket Merkezi’nde bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarında eğitim aldı. Honeywell çalışanlarının çocukları için geliştirilen bir burs organizasyonu olan HLCA programı, çocuklara bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarında liderlik becerilerini öğretmeyi amaçlıyor. Bu yıl Türkiye’den üç lise öğrencisi programa katıldı. Dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilerin başvurduğu Honeywell Liderlik Akademisi‘nde eğitim alanlar arasında İstanbul’dan Barış Ata Ertetik, Ankara’dan Mert Çetingül ve İzmir’den Vedat Bingöl de bulunuyor . ABD Uzay ve Roket Merkezi’nde 20 Şubat-4 Mart arasında yapılan program ile lise öğrencileri bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarında eğitim aldı, atölyelere katıldı.

  36 ülkeden 320 öğrenci

  İki hafta süren programa her yıl tüm dünyadan yüzlerce başvuru yapılıyor. Başvuru ve değerlendirme süreçlerinde akademik başarı kadar, sosyal faaliyetlere katılım da dikkate alınıyor. Program, her yıl 20 Şubat-4 Mart arasında iki hafta boyunca ABD Huntsville’deki ABD Uzay ve Roket Merkezi’nde gerçekleşiyor. Bu yıl 36 ülkeden ve Amerika’nın 30 eyalet ve bölgesinden 320 öğrenci eğitimlerde yer aldı.

  Dünyanın en heyecan veren ve en çok talep edilen mesleklerinin bilim, teknoloji ve matematik ile ilgili meslekler olduğuna dikkat çeken Honeywell Türkiye ve Orta Asya Başkanı Orhan Geniş,“Amacımız bugünün öğrencilerine, sorunlara çözüm üreten ve hayat kalitesini iyileştirmek üzere çalışan geleceğin mühendisleri ve bilim adamları olmaları için ilham kaynağı olmak. Programa Türkiye’den katılan bu özel öğrencilerin liderlik becerilerine olan güvenin gelişmesine ve gelecekteki kariyer planlamalarını şimdiden yapmalarına yardımcı oluyoruz” diye konuştu.

  “Bu programla uzay, teknoloji ve liderliği öğrendik”

  Bu programla hayata bakışının değiştiğini belirten üç Türk öğrenciden biri olan Barış Ata Ertetik, “Eskiden liderlerin ciddi ve asık suratlı olduklarını sanırdım. Oysa, eğlenceli olması ve ekibine ilham vermesi çok önemli” dedi.

  Mert Çetingül, bu sayede takım çalışması yapmayı öğrendiklerini söyledi. Çetingül programın katkısını şöyle anlattı:

  “Daha önce hiç tanışmadığımız kişilerle takım çalışması yapmayı öğrendik. Bu program uzay, teknoloji ve liderlik hakkında bilgilenmemi sağladığı gibi, dünyanın dört bir yanından gelen farklı kültürlerden insanlarla birlikte çalışma fırsatı verdi.”

  Öğrencilerden Vedat Bingöl ise, “Hayata bakışım neredeyse tümüyle değişti. Şimdi artık geleceğin liderlerinden biri olmaya bir adım daha yakınım” diye konuştu.

   

   

   

   

   

   

   

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı