Ege Haberleri

EGE

  Liseli sahte hasta

  Hürriyet Haber
  25.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 25.05.2000 - 00:01

  Haziran'da yapılacak üniversite sınavlarına hazırlanmak için okula gitmeyen lise son sınıf öğrencileri, devamsızlık sorununu da ‘‘hatır raporları’’yla aşıyor.

  Yeni bir tartışma

  LİSE son sınıf öğrencileri 18 Haziran'da yapılacak üniversite sınavına hazırlanmak için okulları şimdiden boşalttı. Öğrencilerin devamsızlık yapmamak adına devlet hastanelerinden ve sağlık ocaklarından rapora başvurması eğitimde krizle birlikte fırsat eşitsizliği tartışmalarına da neden oldu.

  Doktorların tavrı

  ÜNİVERSİTE adayı lise son sınıf öğrencilerinin yüzde 90'ının aldıkları hatır sağlık raporlarıyla okula gelmediğini belirten eğitimciler, ‘‘Veliler çocuklarını sahtekárlığa yönlendiriyor, raporu veren doktorlarımız da buna alet oluyor. Bize de sahtekárlığı bile bile onaylamak kalıyor’’ diye dert yandılar.

  Rapor alamayanlar

  MESLEKTAŞLARININ da aynı sorundan şikayetçi olduğunu belirten İzmir Tabip Odası Başkanı Dr. Fatih Sürenkök, ‘‘Elbette bu raporlar işçiye verilen gibi değil. Duygusal raporlar, hatırla veriliyor. Ancak herkese verilmediği için öğrenciler arasında haksız rekabet doğuyor. Doğru, dürüst tavır değil’’ dedi.

  Mutlaka önlenmeli

  SÜRENKÖK, rapor alanın sınava hazırlanmak için avantajlı duruma geçtiğini kaydederek, ‘‘Bu milli eğitimce engellenmeli. Gerçekten hasta olmayan öğrenci sevkedilmemeli’’ derken, İl Milli Eğitim Müdürü Zeki Bilgin İnanlı ise öğretimin aksadığına dair şikayet gelmediğini söyledi.

  Sahtekárlığa onay

  ÜNİVERSİTE adayı lise son sınıf öğrencilerinin sınava hazırlanmak için hasta olmadıkları halde aldıkları hatır raporunu kabul etmek zorunda kalarak sahtekarlığı onaylamak durumunda kaldıklarını belirten bir eğitimci şunları söyledi:

  Herkes haklı

  ‘‘BAZI doktorlar çocuklara hak verip, rapor veriyor. Bazı doktorlar rapor alamayan öğrencileri düşünüp, hiçbirine vermiyor. Okul yöneticileri raporların sahte olduğunu biliyor, gönlü elvermiyor, sahte raporu kabullenmek zorunda kalıyor. Rapor alamayan öğrenciler, yapılan haksızlık yüzünden soruna çözüm bulmayan yetkililere kızıyor. Herkes kendi açısından haklı. Eğitimciler olarak öğrencilerimizin sahtekarlığını onaylamanın sıkıntısını çekiyoruz.’’

  Doktorlar da şikayetçi

  İZMİR Tabip Odası Başkanı Dr. Fatih Sürenkök, her gün rapor talepleriyle karşı karşıya olduklarını belirterek, ‘‘Bu yolu öğrencilere okul müdürleri, eğitimciler öneriyor. Eğer Milli Eğitim, velilerin durumdan rahatsızsa çözümünü de bakanlık bulmalıdır. Bize gerçekten hasta olmayan öğrenciler gönderilmemeli. Ya da rapor isteyen öğrenci Milli Eğitim'in doktoruna gitmeli. Kendi doktorlarıyla bu sorun önlenmeli. Hekimlerin üzerinde gereksiz baskı oluşturuluyor. Eş, dost araya giriyor, hatır için rapor veriliyor. Sonuçta hekim de insan. Tabii ki bu raporlar iş gücünü engelleyen, işçiye verilen raporlarla aynı kefede değerlendirilemez. Duygusal raporlar... Ancak herkese verilmediği için haksız rekabet doğuyor. Raporu alan sınava hazırlanmak için 20 günlük avantaj sağlıyor. Dürüst, bir tavır değil’’ diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı