Teknoloji Haberleri

  Liseli öğrencilerden tecavüzü önleyen pipetli buluş

  Hürriyet Haber
  29.05.2017 - 07:18 | Son Güncelleme:

  ABD'nin Florida eyaletindeki bir lisede okuyan Victoria, Caroline ve Susana adlı üç öğrenci içkiye ilaç katılması halinde renk değiştirerek kişiyi uyaracak özel bir pipet geliştirdi. Gençler bu sayede olası bir tecavüz girişiminin önüne geçmeyi amaçlıyor.

  ABD'nin Florida eyaletinde yaşayan üç lise öğrencisi, tecavüzün önüne geçmek için ilginç bir icade imza attı. Victoria Roca, Susana Cappello ve Carolina Baigorri isimli genç kızların girişimcilik dersinde yaptıkları icat, ilk bakışta basit bir pipetten farksız görünüyor. Ancak suyla temas etmesiyle birlikte pipetin üst kısmında şeritler beliriyor. İçeceğin içinde uyuşturucu olması halinde şerit A harfini gösterirken, güvenli olması halinde B harfini gösteriyor.

  Liseli öğrencilerden tecavüzü önleyen pipetli buluş

  İstatisktiklere göre tecavüz vakalarının büyük çoğunluğunda fail kurbanın arkadaşı ya da sevgilisi. Fail ve mağdurun birbirini tanıdığı ve 'date rape' olarak adlandırılan bu vakaların odağında lise öğrencileri var.

  Inside Edition'a konuşan Baigorri'ye göre icat tecavüzü tamamen ortadan kaldıramasa da en azından önceden uyararak olası teşebbüsleri boşa çıkarabileceğini belirtti ve "Bunun tecavüzü bitirecek kökten bir çözüm olmadığını elbette biliyoruz, ama en azından bu şekilde sayıın azalacağını umuyoruz" dedi.

  Bu arada genç mucitler pipetin patentini almak için çalışmalara şimdiden başladı.

  Dünyanın en ilginç buluşları
  Dünyanın en ilginç buluşları
  Aldığı yumurtanın içinden çıkan şey şoke etti!
  Türk buluşları bir bir NASA'ya gidiyor!
  Etiketler: buluş , pipet
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı