Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ‘Liseli kızlara evlilik yolu açıldı’ tartışması

  hurriyet.com.tr/ GÜNDEM
  08.09.2013 - 02:08 | Son Güncelleme: 07.09.2013 - 16:15

  Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’ndeki yapılan değişikliklerden biri ‘Liseli kızların evliliklerine kapı aralama’ olarak yorumlandı. Daha önce evlenen liselilerin okulla ilişkisi kesiliyordu. Ancak yeni çıkan yönetmelikle Açık Öğretim Lisesi’ne devam edilebilecek. Eğitim İş Sendikası Genel Başkanı Veli Demir, değişikliği kızların evlenmeye yönlendireceğini savundu.

  Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği dikkat çekici değişiklikler içeriyor. Yönetmelik Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer aldı.

  Anılan maddelerden biri, lisede evlenenleri yakından ilgilendiriyor. Yönetmeliğin 21. Maddesi’nin 4’üncü bendinde şu ifadeler yer aldı: “Evli olanların kayıtları yapılmaz, öğrenci iken evlenenlerin okulla ilişiği kesilerek kayıtları e-Okul üzerinden Açık Öğretim Lisesine veya Mesleki Açık Öğretim Lisesine gönderilir.”

  Daha önceki yönetmelikte, lise çağında evlenen öğrencilerin okul ile ilişkisi kesiliyordu. Bu değişikle, lise çağındaki gençlerin evlenmelerine kapı aralandığı yorumlarına yol açtı.

  'EVLİLİK YOLU AÇILIR'

  Eğitim İş Sendikası Genel Başkanı Veli Demir, değişiklikle, liseli kızların evlenmelerine yol açacağı görüşünde. Bu durumun, ‘çocuk gelinler’ sorunu ve bir dizi aile trajedisini de beraberinde getireceğini savunan Veli Demir, yönetmeliği hukuki incelemeye aldıklarını, gerektiğinde mahkemeye de gidebileceklerini belirtti.

  dgokce@hurriyet.com.tr

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı