Gündem Haberleri

  Liseli Bahar 3 kişiye can aşısı olacak

  Erol KÜÇÜKOĞLU/ORDU, (DHA)
  26.02.2009 - 12:24 | Son Güncelleme:

  GİRESUN’da beyninde gelişen tümör nedeniyle rahatsızlanıp kaldırıldığı Ordu Devlet Hastanesi'nde yaşamını yitiren lise birinci sınıf öğrencisi 14 yaşındaki Bahar Alibaş’ın karaciğeri ve iki böbreği Erzurum ve Samsun’da 3 kişiye can aşısı olacak.

  Giresun’un Keşap İlçesi Güney Köyü’nde oturan ve özel bir firmada inşaat ustası olarak çalışan 39 yaşındaki Durmuş Alibaş, mide bulantısı, kusma ve şiddetli baş ağrısı çeken kızı Bahar Alibaş’ı Giresun Devlet Hastanesi’ne götürdü. Burada teşhis konulamayan Alibaş, geçen salı günü Ordu Devlet Hastanesi’ne sevk edildi. Yapılan tüm müdahalelere rağmen Bahar Alibaş'ın, dün akşam saatlerinde beyin ölümü gerçekleşti. Alibaş'ın beyin tümörüne bağlı beyin ödeminden öldüğü belirlendi.

  3 çocuk babası Durmuş Alibaş, doktorlara, kızının televizyonlardaki organ bağışı kampanya ve tanıtım filmlerinden çok etkilendiğini belirterek, “Benim kızım çok insancıl, iyilik meleği, insanlara çok yardım eden, okul arkadaşlarına çok destek olan, kendisi giymeden arkadaşlarına giydiren birisiydi. Hiç kimseyi üzmezdi. Televizyonlarda organ bağışlarıyla ilgili programları gördüğünde, ‘ben de organlarımı bağışlayacağım’ diyordu. Hatta annesine, ‘Anne hiç düşünmem, acımam, veririm’ derdi. O nedenle kızımın organlarını bağışlamak istiyoruz” dedi. Bunun üzerine hemen harekete geçildi.

  Ordu Devlet Hastanesi Doku ve Organ Nakil Koordinatörlüğü'ndeki tetkiklere başlanırken, aile kızlarının gözlerine dokunulmamasını istedi. Kalp için bekleyen uygun hasta bulunamazken, karaciğer için uygun hasta Erzurum'da, böbrekler için de Samsun'da iki hasta bulundu.
  Dün gece saat 01.30 sıralarında Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ve Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nden gelen 4’er kişilik ekip, operasyona başladı. Alibaş'ın karaciğeri Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nden gelen ekip tarafından alındı. Böbrekleri de Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nden gelen ekip tarafından alındı.

  BİLGİSAYARINI HİÇ KULLANAMADI

  Ordu Devlet Hastanesi Doku ve Organ Nakil Koordinatörü Dr. Mehmet Can Gönül, “Uzman ekiplerin operasyonu 5 saat sürdü. Aileyi bu acılı anlarında gösterdikleri duyarlılık nedeniyle kutluyorum” dedi. Bahar Alibaş’ın annesi 34 yaşındaki Nuray Alibaş, “Benim kızım bir iyilik meleğiydi. Bizim canımız yandı, başkasının canları yanmasın. Bizim tek kızımızdı. Hastaneye kaldırılmadan bir gün önce bizden bilgisayar istedi. Onu kıramadık ve bilgisayar aldık. Ancak hiç kullanamadı” dedi. Genç kızın yakınlarından biri, Giresun Devlet Hastanesi’nde kızlarına bakan doktorlardan şikayetçi olacaklarını belirterek, “Biz ihmal olduğu için şikayetçi olacağız” dedi. Bahar Alibaş’ın cenazesi yarın Giresun’un Keşap İlçesi’nde Keşap Lisesi’nde yapılacak törenin ardından Güney Köyü aile kabristanlığında toprağa verileceği kaydedildi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı