Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Liselere dört yeni zorunlu ders

  11 Eylül 2009 - 00:00Son Güncelleme : 11 Eylül 2009 - 12:54

  Milli Eğitim Bakanlığı, üniversiteye girişin iki aşamalı olarak uygulanması kararına paralel olarak ders dağıtım çizelgesini değiştirdi.

  Milli Eğitim Bakanlığı, üniversiteye gidrişin iki aşamalı olarak uygulanması kararına paralel olarak ders dağıtım çizelgesini değiştirdi. Liselerde “seçmeli” dersler arasında bulunan Beden Eğitimi, Resim, Müzik zorunlu dersler adrasına alındı, lise 9. sınıfta “ortak dersler” arasına Geometri dersi eklendi. Meslek liselerinde de haftada 35 saat olan  ders sayısı 40 saate yükseltildi.

  Milli Eğitim Bakanlığı öğretim dairelerinin önerilerini görüşen Talim ve Terbiye Kurulu, yeni sınav sisetmi ve belirlenen alanlara göre daha kapsamlı çalışma yapılmasını, yeni öğretim yılına özgü olmak üzere ders dağıtım çizelgelerinin değiştirilmesini kararlaştırdı.

  İşte yeni öğretim yılı yenilikleri

  Yeni öğretim yılından itibaren Beden Eğitimi, Resim, Müzik dersleri 9. sınıftan itibaren “zorunlu dersler” arasına alındı.
  Bu üç dersin 9. sınıfta haftada 2’şer saat, üst sınıflarda ise haftada birer saat uygulanacak. 9. sınıflarda Beden Eğitimi dersi aynı sınıfta iki ders olarak arka arkaya uygulanacak böylece öğrencinin soyunup giyinmesi için zaman kaybledilmeyecek.
  Meslek liseleri ile diğer liselerin 9. sınıflarında “ortak” olarak okutulan dersler arasına Geometri de eklendi. Bu ders 9b. sınıflarda haftada 2 saat okutulacak.
  Mesleki ve Teknik Eğitim Okullarında haftada 35 olan ders sayısı 40’a yükseltildi. Bu liselerde Türk Dili, Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji gibi dersler gruplandırıldı ve her okul ihtiyacı olan derslerden haftada 5 saat seçmeli olarak  öğrencilerine bu dersleri okutmakla yükümlü olacak.

  AİHM kararı doğrultusunda alevilik eğitimi

  İlköğretimde 5, liselerde 4 sınıfın Din Kültürü ve Ahlek Bilgisi ders kitaplarının yenilendiğini, İmam Hatip Liselerinde de, Kelam dersi içinde Alevilik konularının ele alınacağını belirten Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri, ders konularıyla ilgili şikayet ve öneriler gelirse bunu da bir sonraki öğretim yılında dikkate alınacağını bildirdiler.
  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Alevi vatandaşımızın başvurusu üzerine verdiği kararda, Alevilik ile ilgili konuları okutacak öğretmenlerin de bu konuda eğitilmesinin öngörüldüğünü hatırlatan yetkililer, “Bu kapsamda şu ana kadar 55 il’de öğretmenlerimiz, öğretim üyeleri tarafından seminere tabi tutuldu. Bunları diğer illerde de kısa sürede sonuçlandıracağız” dediler. Halen 438 olan imam hatip lisesi sayısında da artış düşünülmüyor,  kayliteli eğitim için sınıf mevcutlarının da 36 ile sınırlandırılması kararlaştırıldı. Üniversiteye girişte katsayının kaldırılmasıyla birlikte bu liselere kayıt patlaması yaşandı ve mevcut yeniden 200 bine yaklaştı.

  Erken mezuniyet’te karar aşamasında
  4 yıl olan liselerde belli bir başarı puanı elde edenlerin bir yıl önce mezuniyetlerine olanak sağlayan düzenlemenin de sonuna gelindi. Talim ve Terbiye Kurulu, okul yöneticileri ve uzmanların görüşlerini aldıktan sonra kararını verecek. Böylece başarılı öğrenci 4 yıl yerine 3 yılda mezun edilecek, YÖK de erken mezuniyetten yararlananlarla ilgili sınav düzenlemesi yapacak.

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 62 Yorum }
  • yalnızvegüzelülkem yalnızvegüzelülkem 11.9.2009 13:19:12
   resim,müzik,beden eğiitimi gibi derslerin zorunlu ama öğrencinin ilgi ve yeteneğine göre alması iiyi sonuç verir...şimdi görsel araç ve gereçler var.Resim dersi zevkli işlenebiliyor.Gençlerin yoğun ders ve dersane ortamında az da olsa beyinlerini dinlendirmesi önemli.
  • koray tunalı 11.9.2009 13:15:01
   Eğitimci olmayanlar lütfen yorum yapmasınmış mış...<br>Yorum yapabilmek için eğitimci olmaya gerek yoktur, bu nasıl bi anlayış yaa en ufak gösteride polisin jopu vurması gibi susturmaya çalışmak, bu mudur eğitimcilik? <br>Meslek liselerinde haftalık 42 saat ders vardır, ne zaman 35 saate düşmüş acaba???
  • phoenix phoenix 11.9.2009 13:04:10
   niye egitimci olmayanlar yorum yapmiyor pardon? böyle egitimciler oldugu sürece egitim sistemi cook zor düze cıkar.Bu derslerin zorunlu olması taraftarıyım ama aynı zamanda yeteneklerine gore cocukların egitilmesi taraftarıyım..neye yetenegi varsa o dersi zorunlu alsın.
  • DENİZ VARLIK 11.9.2009 12:37:50
   Eğitimci olmayanlar lütfen yorum yapmasın. Bu derslerde kimse zorlanmaz. Kimse bırakılmaz. Öğrencinin içindeki sanat ve sportif yetenekler aranır harekete geçirilir. Yoksa ülke sporumuz böyle yerlerde sürünür ve sanatın içine tüküren belediye başkanları seçilir. 2 saat mecburi ders olmalı.
  • güler güneş 11.9.2009 12:07:37
   adına ÖSS denilen ve ayrıs atı misali kosmassanız üniversite okuyamayacağınız bir memlekette öğrencisiniz.üniversiteye hazırlanıyorsunz. madii problemler -ki tr'de buna asina olmayan yoktur. dolayısıyla dershane lüxünüz yok. okul saatlerinde de ZORUNLU olarak ÖSS'de işinize yaramayack bi müfredat...
  • cem ozgurak 11.9.2009 12:04:05
   Bu 3 dersin zorunlu olması gerekli ki normal mufredatta beyinleri yorulan ögrenciler bir nefes alsın.Lisedeki muzik ve resim dersleri için yetenek gerekmiyor .Yahu kim liseden bir ressam,bir müzisyen bir sporcu cıkarılmasını talep ediyor ki. Yetenegi olanlar için Güzel sanatlar liseleri var.
   
  HaberlerBeşiktaşdarbe girişimiFenerbahçesisamCumhurbaşkanlığı Muhafız Alayıdarbe15 temmuz