Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Liselerarası Ulusal Tiyatro Şenliği’nde ödüller İstanbul, Bursa ve Diyarbakır’ın oldu

  DHA
  15.06.2013 - 15:56 | Son Güncelleme: 15.06.2013 - 15:55

  Antalya’da Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl 20’ncisini düzenlediği Liselerarası Ulusal Tiyatro Şenliği’nde ödüller sahiplerini buldu.

  İstanbul, Bursa ve Diyarbakır liselerinin ödülleri paylaştığı törende renkli görüntüler yaşandı.

  Ödüller İstanbul ve Bursa’ya

  Jüri tarafından yapılan değerlendirme sonucunda ödüller, Bursa Nilüfer Feriha Uyar Kız Teknik ve Meslek Lisesi’nden ‘Göçö’, İstanbul Kabataş Erkek Lisesi’nden ‘Babaannem Yüz Yaşında’, İstanbul Kadıköy Anadolu Lisesi’nden ‘Yaşlı Hanımın Ziyareti’ ve Diyarbakır Yeni Ortadoğu Koleji’nden ‘Aykırı İkili’ adlı oyunlara gitti.

  ‘En İyi Yönetmen’ ödülüne ‘Göçö’ oyununun yönetmeni Talip Aydemir ve ‘Babaannem Yüz Yaşında’ oyununun yönetmeni Figen Yalçınkaya layık görüldü. ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ödülünü ‘Yaşlı Hanımın Ziyareti’ oyunundaki performansıyla Melika Durukan alırken, ‘En İyi Erkek Oyuncu’ ödülünü de ‘Babaannem Yüz Yaşında’ oyunundaki performansıyla Emircan Melek ve ‘Yaşlı Hanımın Ziyareti’ oyunundaki performansıyla Uğur Can Demirci paylaştı. ‘En İyi Ekip Performansı’ ödülü ‘Göçö’ ve ‘Babaannem Yüz Yaşında’ oyunlarına gitti.
  ‘En İyi Dramatik Kurgu’ ödülünü ‘Göçö’, ‘Jüri Özel Ödülü’nü ‘Babannem Yüz Yaşında’ oyunu aldı. ‘Özgürlük Özel Ödülü’ne ise Bursa Nilüfer Feriha Uyar Kız Teknik ve Meslek Lisesi’nin “Göçö adlı oyunu, Diyarbakır Yeni Ortadoğu Koleji’nin ‘Aykırı İkili’ adlı oyunu ve Kabataş Lisesi’nden Berk Uysal layık görüldü. Törende okul müdürleri ile sorumlu öğretmenlere de plaket verildi.

  Antalya Büyükşehir Belediye Tiyatrosu (ABT) Genel Sanat Yönetmeni Müfit Kayacan, Antalya Kültür Merkezi Aspendos Salonu’nda düzenlenen ödül töreninde, 20 yıldır gençlerin enerjisiyle şenliği yaptıklarını belirterek, “İyi ki varsınız. İyi ki sanat var. Tiyatro var” diye konuştu. Tiyatronun bir yaşam biçimi olduğunu söyleyen Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Deniz Filiz de Antalya’nın artık bir kültür ve festivaller şehri olduğunu belirtti.

  “Demokrasi mektebi tiyatro”

  Tiyatronun demokrasinin bir mektebi olduğunu söyleyen festivalin onur konuğu Tamer Levent, gençlere tiyatro yapmadan önceki hayatları ile sonraki hayatlarının çok değiştiğini göreceklerini anlattı. Levent, “Biz yıllardır sanata evet diyoruz. Sanatla yaşayan insanların demokrasi kültürünü, edep siyasetini bilen insan olduğunu iddia ediyoruz. 20 yıldır bu etkinliğin yapılması çok önemli, bu bir kültürdür” diye konuştu.

  Antalya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı’na bağlı Tiyatro Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen etkinlikte, ödüller  ABT oyuncularından oluşan jürinin değerlendirmesi sonucunda verildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı