Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Lisede mescit

  Murat KİBRİTOĞLU/ADANA / DHA
  30 Ekim 2007 - 10:21Son Güncelleme : 30 Ekim 2007 - 11:56

  Adana'daki Tepebağ Lisesi’nin bodrum katındaki bir odanın mescit haline getirildiği ve bazı öğrencilerin teneffüste burada namaz kıldığı ileri sürüldü.

  Adana kent merkezindeki Tepebağ Lisesi’nin bodrum katındaki bir odanın mescit haline getirildiği ve bazı öğrencilerin teneffüste burada namaz kıldığı ileri sürüldü. Namaz kılan öğrenciler cep telefonuyla görüntülenirken, burada bazı öğretmenlerin cuma namazı kıldırdığı iddia edildi.

  Tepebağ Lisesi’nin bodrum katındaki beden eğitimi öğretmeni odasının yanındaki boş oda, iddiaya göre bu öğretim dönemi başında mescit olarak düzenlendi. Küçük bir halı ve tespihlerin konulduğu odada, isteyen öğretmen ve öğrencilerin namaz kılabileceği öğrenciler arasında duyruldu. Mescidin yan tarafında bulunan, beden eğitimi dersine katılan öğrenciler için hazırlanan duş odasında abdest alan öğrenciler bazı öğrenciler iddiaya göre vakit namazlarını teneffüs aralarında kılmaya başladı.
  Mescit haline getirilen odada cuma günleri de Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni Haydar Keleş’in, öğrencilere imamlık yaptığı ve namaz kıldırdığı ileri sürüldü.

  Lisedeki trafoda mescit iddiası

  Geçen yıl da Adana’daki Seyhan Çukurova Lisesi’nin bodrum katında bulunan trafo odasının mescit olarak kullanıldığı iddia edilmişti. Bir öğrenci velisi, trafo odasının tabanına halı serilip, öğrencilerin ve öğretmenlerin ölüm tehlikesini de gözardı ederek namaz kıldığı yönünde Milli Eğitim Müdürlüğü’ne şikayette bulununca, okul yöneticileri trafo odasının mescit olarak kullanılmadığını, buna izin vermeyeceklerini açıkladı.
  Hiç bir öğrenci ve öğretmenin orada namaz kılmadığını, bunun yasalara aykırı olduğunu, odadaki halıyı temizlik görevlilerinin koyup bazen namaz kıldıklarını, halıyı hemen kaldırtacaklarını belirtmişlerdi.
  Yine geçen yıl Çukurova Üniversitesi’nin Adana Kampusu'nda büyük amfi önünde cuma namazı kılmak isteyen öğrenci grubu, ibadetlerini üniversite camiinde yapmaları konusunda uyarılmıştı.

  ÖĞRETMEN: GÖZLERİMLE GÖRDÜM
  Aynı lisede öğretmenlik yapan Eğitim- Sen Adana Şube Başkanı Güven Boğa ise okul yönetimi ve Milli Eğitim yetkililerine konuyu intitkal ettirdiklerini belirterek, okulda mescit açılmasını, mevcut yasalar ve eğitim sistemi bakımından skandal olarak değerlendirdi.
  Güven Boğa, “Yetkililere bu konuda uyarıda bulunduk ve gereğinin yapılmasını istedik. Ancak uyarılarımız dikkate alınmadı. Öğrenciler vakit namazlarını ders aralarında kılmaya devam ediyor. Ben kendi gözlerimle gördüm” dedi.
  Adana İl Milli Eğitim Müdürü Atilla Gülsar, bu konuda kendilerine herhangi bir bilgi ve şikayetin gelmediğini belirterek yorum yapamayacağını söyledi.

  Lisede mescit

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı