Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Lisede, 1 metre mesafe tartışması

  Mehmet ÇINAR/ DHA
  13 Ekim 2011 - 00:00Son Güncelleme : 12 Ekim 2011 - 21:23

  Muratpaşa Lisesi Müdürü’nün, “Cinsel istismar vb. durumlarla karşılaşılmaması için mesafe 1 metreden az olmayacaktır” ifadesiyle öğretmenlere yayımladığı yönerge ortalığı karıştırdı. Sendikaların eleştirdiği ifadeyi Vali Yardımcısı savundu: Öğretmenlik mesleğinin saygınlığının korunması, yıpratılmaması için alınmış bir karardır...

  ANTALYA’da Muratpaşa Lisesi Okul Müdürü İlhami Kotan’ın, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 2011-2012 Sene Başı Değerler Toplantısı’nda alınan kararlar uyarınca 30 Eylül’de öğretmenlerin dikkatine yayımladığı yönerge tartışma yarattı. Toplam 18 maddelik yönergenin 5’inci maddesinde, “Cinsel istismar vb. durumlarla karşılaşılmaması için mesafe 1 metreden az olmayacaktır” ifadesi yer aldı. İfadenin öğrenciler arasındaki mi yoksa öğretmen-öğrenci arasındaki mesafeyi mi kastettiği anlaşılamazken, sendika temsilcileri talimata şiddetli tepki gösterdi.
  ‘Resmen aşağılama’
  Eğitim-Sen Antalya Şube Başkanı Nurettin Sönmez, “Bu karar öğrencileri ve öğretmenleri aşağılamaktır. Şiddetle reddediyoruz” dedi. Eğitim-İş Antalya Şube Başkanı Mehmet Balık da öğrencilerin ya da öğretmenlerin birbirine yaklaşıp yaklaşmamasının uzaklıkla ölçülemeyeceğini söyledi. Antalya Vali Yardımcısı Halil Serdar Cevheroğlu ise, “İfadede lastikli bir durum söz konusu ama öğrencilerin birbirine bir metreden fazla yaklaşmaması gibi bir durum söz konusu değildir” dedi. İfadenin, kişinin bedeninin aynı zamanda bir sosyal alan olduğunu vurguladığını savunan Cevheroğlu, “Bu madde öğretmenlik mesleğinin saygınlığının, onurunun korunması, iftira ve ithamlarla karşı karşıya gelmemesi, mesleğin yıpratılmaması için alınmış bir karardır” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı