Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Lise ve üniversite tercih başvuruları yarın sona eriyor!

  Hürriyet Haber
  15.07.2015 - 16:00 | Son Güncelleme:

  TEOG(Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş) ve LYS (Lisans Yerleştirme Sınavı) sonuçlarına göre yapılacak tercihler için başvuru süresi yarın sona eriyor

  YÖK'ten yapılan açıklamada, 14 Temmuz 2015 salı günü biteceği duyurulan Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (2015-ÖSYS) tercih yapma süresinin YÖK Başkanlığına gelen yoğun talep nedeniyle ve tercih yapacak adayların daha geniş bir zamana yayarak tercih yapabilmelerini sağlamak amacıyla sürenin 2 gün uzatılması kararının alınmıştı.

  Buna göre, 2015-ÖSYS tercih işlemleri yarın saat 24.00'e kadar yapılabilecek.

  TEOG SINAVI TERCİH İŞLEMLERİ

  TEOG yerleştirmeye esas puanlarına göre, liselere tercih işlemlerinde öğrenciler, 25 okul tercih edebilecek ve bu tercihlerini herhangi bir ortaokul müdürlüğüne onaylatmak zorunda olacak. Tercih değişikliği başvuruları da yine aynı okula yapılacak.

  Tercih işlemi, okul müdürlüklerine onaylatıldıktan sonra tamamlanmış olacak. Bunun ardından, 14 Ağustos 2015'te yerleştirme sonuçları ve boş kalan kontenjanlar açıklanacak.

  Yerleştirmeye esas nakil işlemleri ise 17-21 Ağustos, 24-28 Ağustos ve 31 Ağustos-4 Eylül 2015'te gerçekleştirilecek.

  LYS TERCİH İŞLEMLERİ

  KİMLER TERCİH YAPABİLİR

  2015-ÖSYS merkezî yerleştirmede yükseköğretim programları arasından tercih yapma hakkı olan adaylar:

  a) 2015-YGS'ye girip 140 veya daha fazla puan alanlardan sınavsız geçiş hakkı bulunmayanlar,

  b) 2015-YGS'ye girip 140 veya daha fazla puan alanlardan aynı zamanda sınavsız geçiş hakkına da sahip olanlar,

  c) Sadece sınavsız geçiş hakkı bulunanlar.

  TERCİH NASIL YAPILACAK

  2015-2016 eğitim-öğretim yılı için yükseköğretim programlarına yapılacak merkezî yerleştirme işlemine girecek adaylar 2015 - ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzundan faydalanarak tercih bildiriminde bulunacaklardır.

  Adaylar “2015-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu” na ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden erişebilirler.

  Adaylar, 2015-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzuna başvuru süresi içinde ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden erişebilirler. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır. Adaylar bu kılavuza göre tercihlerini belirleyeceklerdir.

  Adaylar tercihlerini yazmaları için bu kılavuzdaki boş tercih listesinden yararlanabilirler. Böyle bir hazırlık, tercihlerin internete girilmesinde kolaylık sağlayacaktır.


  Üzerinde çalışma yapılan liste ÖSYM’ye kesinlikle posta ile gönderilmemeli veya elden teslim etmek için girişimde bulunulmamalıdır. Böyle bir liste ÖSYM’de hiçbir şekilde işleme konulmayacaktır. Sadece elektronik ortamda yapılan tercihler geçerli olacaktır.


  Tercihler, T.C. Kimlik Numarası ve şifre ile ÖSYM'nin http://ais.osym.gov.tr internet adresinden bireysel olarak yapılacaktır. Adaylar, tercihlerini internet üzerinden elektronik ortamda göndererek tercih bildirimini tamamlayacaklardır. Bunun dışında tercih bildiriminde bulunulamaz (posta, fax, elektronik posta vb.).

  Sadece sınavsız geçiş için başvuran adaylar ile 2015-YGS'de hiçbir puan türünde 140 veya daha fazla puan alamayan adaylardan sınavsız geçiş hakkına sahip olanlar da tercih bildirimini aynı şekilde yapacaklardır.

  2015-YGS'de 140 veya daha yüksek puan alanlardan sınavsız geçiş hakkına da sahip olan adaylar, tercihlerini, sınavlı veya sınavsız geçişi göz önünde tutmadan istedikleri sırada yapabileceklerdir. 2015-YGS'de hiçbir puan türünde 140 veya daha yüksek puan alamayanların sınavsız geçiş hakları yoksa bu adaylar tercih bildiriminde bulunamayacaklardır.

  ADAYLAR ÜNİVERSİTELERE NASIL YERLEŞTİRİLECEKLER

  Adaylar, 2015-2016 eğitim-öğretim yılı için ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nun Tablo 4'teki lisans programlarına ve Tablo 3'teki ön lisans programlarına;

  a) YGS ve varsa LYS yerleştirme puanları ve varsa sınavsız geçiş hakları,

  b) Okumak istedikleri yükseköğretim programları ile ilgili tercihleri,

  c) Yükseköğretim programlarının kontenjanları ve koşulları göz önünde tutularak yerleştirileceklerdir.

  Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olan adaylar, Tablo 3'teki kendi alanlarıyla ilgili ön lisans programlarının sınavsız geçiş kontenjanına (SGK) sınavsız olarak;

  a) Okumak istedikleri yükseköğretim programları ile ilgili tercihleri,

  b) Sınavsız geçiş ile ilgili öncelikler,

  c) Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP),

  d) Yükseköğretim programlarının kontenjanları ve koşulları göz önünde tutularak yerleştirileceklerdir.

  Yerleştirme işlemlerinde bu kılavuz ile 2015-ÖSYS Kılavuzunda yer alan kurallar geçerli olacaktır.

  Etiketler: OSYM , ösym 2015 , son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı