Gündem Haberleri

  Lise öğrencisinden organik zehir

  A.A
  27.05.2010 - 13:14 | Son Güncelleme:

  Elazığ'da bir lise öğrencisi, kimyasal tarım ilaçlarının verdiği zarara dikkat çekmek için "organik" tarım ilacı geliştirdi.

  Öğretmen Evi Meydanı'ndaki Mesleki Teknik Eğitim Fuarında (MTEF) stant açan Atatürk Lisesi 11. sınıf öğrencisi Hasan Yetik, yaptığı açıklamada, geçen yıl bir televizyon kanalında yayımlanan “Yeşil Ekran” programını izlerken çeşitli ülkelerdeki gençlerin doğayı korumak için yaptıkları çalışmaları gördüğünü, bu durumdan etkilenerek kendisin de doğa için bir şeyler yapması gerektiğini düşündüğünü söyledi.

  Tarım ilacı sektöründe çalışan yakınları ile daha önce yaptığı çeşitli sohbetlerde kullanılan zehirler hakkında çeşitli bilgileri olduğunu anlatan Yetik, “Kısa sürede etkili olması nedeniyle tercih edilen kimyasal zehirlerin toprakta, suda, üründe uzun süre kaldığını, doğayı kirlettiğini öğrendim. Bu zehirlere alternatif olarak daha organik ve kısa sürede doğada etkisini yitiren bir zehir yaparak, bu zehirlerin tercih edilmesine dikkat çekmek amacıyla çalışmalara başladım. Teorik bilgileri Fırat Üniversitesi Kütüphanesi'nden, internetten ve sektöründeki yakınlarımın verdiği kaynaklardan aldım. Evde kendi imkanlarımla tarımsal ve zirai alanlarda kullanılmak üzere organik zehir yaptım” dedi.

  Yetik, ısırgan otu, zakkum, kayısı yaprağı ve sarımsak üzerinde yaptığı işlemlerle elde ettiği tarım ilacını kendi imkanlarıyla elma, fasulye ve buğday üzerinde denediğini, bunun, kimyasal ilaç gibi olumlu etki gösterdiğini gözlemlediğini kaydetti.

  Kimyasal kirlenmeye karşı organik kökenli tarım ilaçlarının kullanılmasını isteyen Yetik, “Tüm kimyasal zehirler zaten organik kökenli. Piyasa şartlarına uyum için geliştirilerek kimyasal maddeler katılıyor. Ancak bu kimyasal maddeler üründe, toprakta, suda daha fazla kalarak her şeyi kirletiyor. Kimyasal madde ile muamele gören yapıların bu maddelerden arınması çok daha uzun sürüyor. Bu da dünyamızı kirletiyor” diye konuştu.

  Yetik, tarım ilacı firmalarına gönderdiği ürünün incelendiğini sözlerine ekledi.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı